Atrakcje przyrodnicze w regionie Marche: parki, ciekawe formacje skalne i nie tylko

Iwona

Region Marche na wschodnim wybrzeżu Włoch, między Apeninami a Adriatykiem, jest prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody. Od parków narodowych, przez spektakularne wodospady, po niezwykłe formacje skalne i urokliwe termy – Marche oferuje wiele niesamowitych miejsc do odkrycia. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma najciekawszymi atrakcjami przyrodniczymi tego regionu.

Parki narodowe, parki regionalne i rezerwaty przyrody

Blisko 10% powierzchni regionu Marche znajduje się pod ochroną dzięki rozbudowanemu systemowi parków i rezerwatów. Oznacza to, że niemal 90 000 hektarów terytorium obejmują dwa parki narodowe, cztery parki regionalne oraz sześć rezerwatów przyrody. Te nieskazitelne obszary – zarówno morskie, jak i górskie – są rozsiane po wszystkich prowincjach regionu.

Parki narodowe

Parco Nazionale dei Monti Sibillini

Park narodowy Monti Sibillini, położony na granicy Marche i Umbrii, to górski raj pełen malowniczych szlaków pieszych, dzikiej przyrody i urokliwych miasteczek. Szczyty sięgające ponad 2 000 metrów, takie jak Monte Vettore, przyciągają miłośników trekkingu i wspinaczki. W parku można spotkać wilki, orły i sarny, a także odkryć legendarne (i jedyne naturalne w Marche) jezioro Pilato, położone na wysokości 1 941 metrów n.p.m.

Widok na Góry Sybillińskie w okolicach miasteczka Sarnano

Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga

Park narodowy Gran Sasso e Monti della Laga rozciąga się na terenie trzech regionów (Marche, Abruzja i Lacjum). Oferuje różnorodne krajobrazy, od najwyższych szczytów Apeninów po gęste lasy i głębokie wąwozy. Jest to doskonałe miejsce na piesze wędrówki, jazdę na rowerze i wspinaczkę. Znajduje się tu również słynny szczyt Corno Grande, najwyższy w Apeninach (po stronie Abruzji).

Parki regionalne

Parco Regionale del Conero

Park położony nad Adriatykiem, wokół wzgórza Monte Conero, oferuje spektakularne widoki na morze, dzikie plaże i liczne szlaki turystyczne. Jest to popularne miejsce do wspinaczki, jazdy na rowerze i obserwacji ptaków.

Parco Naturale Regionale della Gola della Rossa e di Frasassi

Znany przede wszystkim z imponujących jaskiń Frasassi, ten park oferuje także liczne szlaki turystyczne przez malownicze wąwozy, lasy i góry. Jest to doskonałe miejsce na wędrówki, speleologię i obserwację dzikiej przyrody.

Park Przyrody Gola della Rossa e di Frasassi (🇮🇹 Parco Naturale Regionale Gola della Rossa e di Frasassi)

Parco Naturale Regionale del Monte San Bartolo

Park położony nad Adriatykiem, który oferuje (tak jak Parco Regionale del Conero) piękne widoki na morze oraz malownicze klify. Szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez urokliwe miasteczka takie jak np. Fiorenzuola di Focara, oraz przez piękne, dzikie plaże.

Parco Naturale Regionale del Sasso Simone e Simoncello

Park ten, dzielony z regionem Emilia-Romania, to kraina zalesionych wzgórz i skalistych formacji. Jest idealnym miejscem na piesze wędrówki i obserwację przyrody, oferując liczne trasy w otoczeniu zieleni.

Rezerwaty przyrody

Riserva Naturale dell’Abbadia di Fiastra
Rezerwat ten obejmuje tereny wokół historycznego opactwa Fiastra, oferując liczne ścieżki spacerowe, lasy i łąki. To idealne miejsce na relaksujący spacer i obserwację przyrody. Jest bardzo blisko nas, więc jeździmy tu jak tylko mamy potrzebę dłuższego spaceru wśród zieleni 🙂

Riserva Naturale Montagna di Torricchio
Ten rezerwat w prowincji Macerata chroni różnorodne ekosystemy, od górskich łąk po lasy. Jest to miejsce o wysokiej bioróżnorodności, idealne dla miłośników przyrody i turystyki pieszej.

Riserva Naturale Statale Gola del Furlo
Rezerwat ten obejmuje malowniczy wąwóz Furlo, przez który przepływa rzeka Candigliano (dopływ dużo większej Metauro). Szlaki prowadzą przez spektakularne formacje skalne, oferując wspaniałe widoki i możliwość obserwacji dzikiej przyrody.

Riserva Naturale Regionale Orientata di Ripa Bianca
Ten rezerwat, położony w dolinie rzeki Esino, chroni tereny podmokłe i lasy łęgowe. Jest to ważne miejsce dla ptaków wodnych i innych gatunków dzikiej przyrody, idealne na spacery i obserwację ptaków.

Riserva Naturale Regionale Sentina
Położony nad Adriatykiem, ten rezerwat chroni ekosystemy nadmorskie, w tym wydmy, laguny i mokradła. Jest to ważne miejsce dla ptaków migrujących, oferujące wspaniałe możliwości obserwacji przyrody.

Riserva Naturale Regionale del Monte San Vicino e Monte Canfaito
Rezerwat obejmuje zalesione wzgórza i góry, oferując liczne szlaki turystyczne i wspaniałe widoki na okoliczne doliny. W ostatnich latach stało się popularne ze względu na wyjątkowy las bukowy na wysokości 1000 m. n.p.m. ze swoimi stuletnimi majestatycznymi drzewami, który najbardziej magicznie wygląda jesienią.

Las bukowy Canfaito w prowincji Macerata w regionie Marche
Las bukowy Canfaito | źródło: www.turismo.marche.it

Riwiery regionu Marche

W Marche istnieją dwa obszary, oczywiscie na wybrzeżu Adriatyku, określane mianem riwiery. Oba miejsca zachwycają swoją naturalną urodą, unikalnymi plażami oraz malowniczymi klifami, oferując niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom natury, jak i aktywnego wypoczynku nad morzem.

Riviera del Conero w prowincji Ankona

Riwiera del Conero znajduje się w prowincji Ancona i słynie z malowniczych klifów, białych plaż i turkusowych wód Morza Adriatyckiego. To idealne miejsce na trekking po szlakach wspomnianego wyżej Parco Regionale del Conero i relaks na urokliwych plażach, takich jak uznawana za najpiękniejszą w Marche Spiaggia delle Due Sorelle. Jej najbardziej charakterystyczny element to wzgórze Conero, od którego bierze nazwę. Jego malutki wycinek widzę nawet od siebie z okna w miasteczku Corridonia, czy mogę przez to stwierdzić, że mam mieszkanie z widokiem? 😀

Widok na plażę z centrum miasteczka Numana na obszarze Riviery del Conero

Riviera di San Bartolo w prowincji Pesaro e Urbino

Riwiera San Bartolo rozciąga się między miastem Pesaro a Gabicce Mare. Charakteryzuje się dzikimi, skalistymi plażami oraz malowniczymi widokami z klifów na morze. To spokojna i naturalna enklawa, idealna dla miłośników przyrody i ciszy. Ta część wybrzeża została ukształtowana w 2021 roku z inicjatywy trzech przedsiębiorczych burmistrzów z miast Pesaro, Gabicce Mare i Gradara, którzy postanowili promować to wyjątkowe terytorium poprzez wspólną inicjatywę.

Widok na morze w miasteczku Fiorenzuola di Focara

Jeżeli chodzi o najpiękniejsze plaże w regionie Marche, na blogu znajduje się oddzielny artykuł dostępny tutaj: LINK.

Jeziora

Region Marche, znany przede wszystkim z pięknego długiego wybrzeża i łańcuca Apeninów – Gór Sybillińskich, kryje na swoim obszarze również kilka wartych uwagi jezior.

Lago di Pilato

Jedyne naturalne jezioro w regionie regionie Marche, położone na wysokości około 1940 metrów nad poziomem morza, w Parku Narodowym Monti Sibillini. Jest znane z obecności w jego wodach prehistorycznego skorupiaka Marchesoni Chirocephalus, które występujące tylko i wyłącznie tutaj. Jezioro cieszy się popularnością wśród turystów, którzy przybywają tutaj, aby podziwiać malowniczy widok otaczających je szczytów górskich oraz okoliczne krajobrazy.

Lago di Fiastra

Jezioro znajduje się na terenie Parku Narodowego Monti Sibillini. Nazwę zawdzięcza zasilającej je swoimi wodami rzece Fiastrone. Jest bardzo czyste i można się w nim kąpać, dlatego wiele osób latem traktuje je jako alternatywę dla wybrzeża Adriatyku. Nad Fiastrą jest spokojniej niż na plażach w turystycznych miejscowościach, a powietrze – jak to w górach – bardziej rześkie. Można wypożyczyć parasole, leżaki, kajaki i rowery wodne. Polubią to miejsce miłośnicy spacerów i relaksu, choć nie brakuje tu też osób uprawiających nieco bardziej wymagający sport (rower górski, trekking).

Lago di Cingoli

Lago di Cingoli, znany również jako Lago di Castreccioni, to największe sztuczne jezioro w regionie Marche, położone w pobliżu miasta Cingoli. Jezioro powstało w wyniku budowy tamy na rzece Musone i pełni funkcję retencyjną oraz rekreacyjną. Otoczone jest malowniczymi wzgórzami i lasami i stanowi popularny cel wycieczek pieszych, rowerowych oraz pikników. W okolicy jeziora znajduje się wiele tras spacerowych i punktów widokowych, zapewniających wspaniałe widoki na okoliczne krajobrazy Marche.

Lago di Mercatale

Usytuowane na wschód od Urbino zaraz obok miejscowości Sassocorvaro. jezioro to jest popularnym miejscem rekreacyjnym, gdzie można uprawiać sporty wodne, takie jak kajakarstwo i wędkarstwo, oraz cieszyć się relaksem na jego brzegach.

Ciekawe formacje skalne

Grotte di Frasassi (Genga, prowincja Ankona)

Grotte di Frasassi to kompleks jednych z największych jaskiń krasowych w Europie. Znane są z monumentalnych komór jaskiniowych, imponujących formacji stalaktytów i stalagmitów, które tworzą niepowtarzalny podziemny krajobraz. Na blogu znajdziecie artykuł poświęcony Grotte di Frasassi: LINK.

Gola del Furlo (Cagli, prowincja Pesaro e Urbino)

To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie Marche, znane z majestatycznych formacji skalnych i bujnej przyrody. Ta naturalna przełęcz, wyżłobiona przez rzekę Metauro, oferuje niezapomniane widoki i liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez lasy i wąwozy.

Lame Rosse (Fiastra, prowincja Macerata)

Lame Rosse to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w regionie Marchem, czasami nazywane europejską wersją Wielkiego Kanionu. Swój charakterystyczny wygląd zawdzięczają powolnej erozji wywołanej na skutek działania czynników atmosferycznych. Proces ten uwydatnił zawartość żelaza i uformował wysokie, charakterystyczne wieże o czerwowanym kolorze i różnorakich kształtach.

Lame Rosse – “Wielki Kanion” regionu Marche

Wodospady

Wodospady na terenie regionu Marche raczej nie będą przypominać znanych i zjawiskowych Cascate delle Marmore w sąsiedzkiej Umbrii. 🙂 W większosci są malutkie i ukryte w licznych w Marche terenach zielonych. Ciężko mi pisać o takich mało znanych miejscach rozsianych po terytorium całego regionu, dlatego wymienię Wam tylko dwa, które widziałam osobiście. Jeżeli chcecie poszukać innych podobnych “obiektów”, możecie zawsze zrobić research w google wpisując hasło oznaczające nic innego jak “wodospady w Marche”, czyli cascate nelle Marche.

La Via delle Cascate Perdute (Sarnano, prowincja Macerata)

Trzy nieduże wodospady tuż obok zabytkowego centrum miasteczka Sarnano, połączone szlakiem zwanym La Via delle Cascate Perdute. Dwa z nich przez długi czas były ukryte pod roślinnością i odkryto je dopiero w 2020 roku. Prowadzi do nich prosty i przyjemny szlak, odpowiedni dla wszystkich.

La Cascata del Ponte Romano (Cingoli, prowincja Macerata)

Nieskażone środowisko naturalne otoczone zielenią, gdzie dominuje imponujący Ponte dell’Intagliata lub Ponte Romano z XI wieku, wzdłuż rzeki Musone w gminie Cingoli. Jego krystaliczne wody spadają w niewielkim, bardzo malowniczym wodospadzie.

Termy na obszarze regionu Marche

Marche ma dość bogatą ofertę jesli chodzi o źródła termalne, cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze i relaksacyjne. Od naturalnych wód siarkowych po nowoczesne spa, w regionie można znaleźć kilka miejsc, gdzie odpocząć, zregenerować się i cieszyć się zdrowotnymi korzyściami termalnych doznań.

Darmowe termy i doświadczenia na łonie natury

 • Lu Vurghe (Acquasanta Terme)
  Naturalne źródła termalne, gdzie można korzystać z ciepłych siarkowych wód całkowicie za darmo. To idealne miejsce na relaks i regenerację, otoczone pięknym krajobrazem Marche.
 • Il sentiero delle Acque (Pieve Torina)
  To nie stricte terme, a miejsce, gdzie można spacerować boso po kamieniach zanurzonych w wodach strumienia Sant’Angelo. Jest to zdrowe i bezpłatne doświadczenie, idealne do relaksu w otoczeniu natury.

Płatne źródła termalne

Może nie są to do końca atrakcje przyrodnicze, ale postanowiłam dodać do tego artykułu również płatne termy w Marche. Jeżeli lubicie korzystać z usług takich miejsc, oto lista z linkami do lokalizacji w Google:

 • Terme di Acquasanta (Acquasanta Terme)
  Acquasanta Terme to malownicza miejscowość, której termy są znane od czasów rzymskich. Wody termalne są bogate w siarkę i mają właściwości lecznicze, szczególnie korzystne dla układu oddechowego i skóry. Kompleks termalny oferuje baseny, sauny oraz różnorodne zabiegi zdrowotne i relaksacyjne.
 • Terme di Frasassi (Genga)
  Położone w okolicach Genga, termy San Vittore znajdują się w pobliżu słynnych jaskiń Frasassi. Wody te są bogate w siarczki i są szczególnie korzystne dla układu mięśniowo-szkieletowego oraz skóry. Kompleks oferuje baseny termalne, sauny oraz różnorodne zabiegi lecznicze.
 • Terme di Raffaello (Petriano)
  Oferują nowoczesne zaplecze spa z tradycyjnymi zabiegami termalnymi. Wody są bogate w minerały, a kompleks oferuje różnorodne terapie, w tym hydroterapię, terapię błotną, oraz masaże.
 • Terme Santa Lucia (Tolentino)
  Termy szczególnie cenione za swoje właściwości relaksacyjne i regeneracyjne. Kompleks oferuje liczne zabiegi zdrowotne, takie jak kąpiele termalne, inhalacje oraz zabiegi kosmetyczne.
 • Terme di Sarnano
  Terme di Sarnano znajdują się u stóp Apeninów i słyną z leczniczych właściwości swoich wód. Oferują różnorodne zabiegi zdrowotne i relaksacyjne, idealne dla osób poszukujących odnowy biologicznej.

Region Marche to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody. Bogactwo parków narodowych, rezerwatów przyrody czy ciekawych formacji skalnych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Planując podróż do tego malowniczego regionu, koniecznie uwzględnij te atrakcje przyrodnicze, by w pełni docenić naturalne piękno i różnorodność regionu.

Może zainteresuje Ci się również...

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij