Fano w regionie Marche – co zobaczyć w mieście na wybrzeżu Adriatyku?

Iwona

Fano w Marche – podstawowe informacje

Fano to jedno z największych miast regionu Marche z powierzchnią około 120 kilometrów kwadratowych i blisko 60 tysiącami mieszkańców. Znajduje się w północno-wschodniej części regionu Marche. Leży nad Morzem Adriatyckim, około 12 km na północny wschód od Pesaro (jednej ze stolic prowincji Pesaro e Urbino). Fano posiada bardzo ładne plaże, które przyciągają turystów latem. Miasto ma także bogatą historię, która sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Fano jest również znane z corocznego festiwalu karnawałowego, który przyciąga tysiące gości z całego świata.

Dzięki strategicznemu położeniu na granicy regionu Marche i Emilii-Romanii, Fano to często miejsce przejazdu dla podróżujących wzdłuż Adriatyku lub przekraczających Półwysep z zachodu na wschód. Jest to również popularna lokalizacja dla osób z głębi lądu, które chcą spędzić dzień na wybrzeżu. Posiada własny zjazd z autostrady: punkt poboru opłat Fano na autostradzie A14 Adriatica. Miasto może być zarówno dobrym pomysłem na krótki przystanek i szybkie zwiedzanie, jak i metę na dłuższe wakacje nad włoskim morzem. W tym artykule przybliżę Wam trochę Fano tak, żebyście mogli sami zdecydować czy znajdziecie tu coś dla siebie.

Kilka ciekawostek o Fano

  • Przez Fano przebiega Ciclovia Adriatica – wyjątkowy szlak rowerowy, który biegnie z północy na południe niemal przez całe Włochy! Dokładniej od Triestu (Friuli-Wenecja Julijska) do Santa Maria di Leuca (Apulia) i przecina aż siedem włoskich regionów (Friuli-Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Marche, Abruzja, Molise, Apulia).
    Miasto z sąsiednim Pesaro łączy 13-kilometrowa ścieżka rowerowa i piesza Bicipolitana (pisałam o niej więcej w artykule o Pesaro tutaj).
Włoska stolica rowerowa
Przykład jednej z tras Bicipolitana w Pesaro niedaleko Fano
  • Fano leży bardzo blisko słynnej Linii Gotyckiej (systemu umocnień zbudowanego przez Niemców podczas II wojny światowej). Ucierpiało przez to w wyniku licznych nalotów lądowych i bombardowań, które zniszczyły sporo dzwonnic i budynków. Należą do nich np. wieża twierdzy Malatesta czy te położone na obszarze portu rybackiego.
  • To z czego najbardziej słynie Fano w Marche to chyba jeden z najstarszych i… najsłodszych karnawałów w całej Italii. Dowiecie się o nim więcej w dalszej części kestu.

Co zobaczyć w Fano?

Fano to duże miasto, które słynie przede wszystkim z położenia nad Morzem Adriatyckim i bogatej historii. Przybliżę Wam kilka miejsc, które warto zobaczyć będąc w mieście, czy to przejazdem czy na dłużej.

Pozostałości Fanum Fortunae z czasów rzymskich

Fano było ważnym ośrodkiem w czasach Cesarstwa Rzymskiego i punktem docelowym Via Flaminia na wybrzeżu Adriatyku. Ślady damskiego rzymskiego Fanum Fortunae są nadal wyraźnie widoczne w mieście. Poniżej znajdziecie kilka przykładów.

CIEKAWOSTKA: Via Flaminia była jedną z najważniejszych dróg zbudowanych przez starożytnych Rzymian, prowadzącą z Rzymu do Ariminum (dzisiejsze Rimini). Szlak zbudowano w 220 roku p.n.e., na polecenie urzędnika Gajusza Flaminiusza.
Dzisiaj w Fano znajduje się nawet Muzeum Via Flaminia. Znajdziecie w nim nie artefakty, a treści cyfrowe – filmy, wywiady, instalacje multimedialne. Materiały umożliwiają przeniesienie się na moment do tamtych odległych czasów.

Pierwszą i najważniejszą pozostałością po czasach rzymskich jest symbol i główna brama miasta Arco d’Augusto (🇵🇱 Łuk Augusta). Zbudowany został w miejscu, w którym docierała do Fanum Fortunae wspomiana Via Flaminia. Brama została zamówiona przez cesarza Augusta i ukończona w 9 r. n.e. Trzeba przyznać, że również dziś po tysiącach lat harmonijnie wpisuje się w architekturę Fano.

Arco d’Augusto (🇵🇱 Łuk Augusta) w Fano | źródło zdjęcia: www.museocivico.comune.fano.pu.it

Kolejny ślad po epoce rzymskiej w Fano to Mura Augustee (🇵🇱 Mury Augusta). To mury miejskie przeplatane wieżami zamówione przez cesarza Augusta. Wykonano je według skrupulatnego projektu, który umożliwiał opuszczenie miasta i kontynuowanie Via Flaminia na północ do Pisaurum (dzisiejszego Pesaro). Niedaleko Łuku Augusta wzdłuż murów można podziwiać inną piękną rzymską bramę Porta Della Mandria.

Pozostalości Cesarstwa Rzymskiego są widoczne w Fano w Marche w wielu miejscach

Augusteum Fanum Fortunae to rzymska świątynia z epoki cesarstwa, poświęcona kultowi cesarza Klaudiusza, położona w historycznym centrum miasta. Kompleks powstał prawdopodobnie na przełomie I wieku p.n.e. i I w. n.e. Jej historia unosi się jednak w atmosferze niepewności, co wynika z braku konkretnych źródeł pisanych i wystarczającej ilości znalezisk. W średniowieczu Augusteum przekształcono w klasztor San Filippo, a przez następne stulecia obiekt był opuszczony. Świątynię odkryto dopiero w 1899 roku podczas prac rozbiórkowych XVI-wiecznego klasztoru. Struktura zinterpretowano jako budynek poświęcony kultowi cesarskiemu ze względu na znalezione podczas wykopalisk rzeźby. Należą do nich posąg cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.), posąg jego syna Britannicusa z togą oraz dwa męskie portrety innych członków rodziny cesarskiej. Obecnie znajdują się one w Muzeum Archeologicznym i Galerii Sztuki Pałacu Malatesta w Fano.

Plac główny Piazza XX Settembre

Serce Fano to plac Piazza XX Settembre. Otoczony jest ważnymi budynkami, które tworzyły historię Fano. Należą do nich m.in. XIV-wieczny Palazzo del Podestà, później Palazzo della Regione, a obecnie fasada Teatro della Fortuna, o którym za chwilę. Obok znajduje się Palazzo Malatestiano, a w nim Museo Archeologico e Pinacoteca (🇵🇱 Muzeum Archeologiczne i Galeria Sztuki).

Główny plac Fano w Marche – Piazza XX Settembre

W centralnej części placu zobaczycie Fontana della Fortuna (🇵🇱 nazwę można luźno tłumaczyć jako Fontanna Szczęścia). Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1552 roku. Pierwotna konstrukcja miała składać się z ośmiokątnego marmurowego basenu i nie była ozdobiona – tak jak dzisiaj – posągiem autorstwa Donnino Ambrosi z Urbino, przedstawiającym boginię Fortunę. Rzeźbę z brązu została wykonano w 1593 roku, ale ponieważ uznano ją za zbyt nagą, została umieszczona w niszy w Palazzo dei Priori i zastąpiona dużą wazą z brązu. Spór o to, gdzie umieścić posąg, trwał ponad sto lat, ponieważ umieszczono go na fontannie dopiero w 1611 roku.

Fontanna na placu głównym w Fano – Fontanna della Fortuna

Niedaleko fontanny znajduje się jedyny budynek sakralny placu: Chiesa di S. Silvestro (🇵🇱 Kościół św. Sylwestra) znany również jako Madonna di Piazza ze względu na obraz zdobiący jego ołtarz. Ta nieduża świątynia jednym z najstarszych w historycznym centrum miasta, pochodzi z XII wieku.

Il Teatro della Fortuna (🇵🇱 Teatr Fortuna)

Teatro della Fortuna znajduje się wewnątrz XIV-wiecznego Palazzo del Podestà. Został zbudowany w XIX wieku przez architekta Luigiego Polettiego i niestety zamknięty na 54 lata po bombardowaniach podczas II wojny światowej. Teatr otwarto ponownie dla publiczności dopiero w 1998 roku. Długie i złożone prace konserwatorskie i renowacyjne zachowały jego dawny wygląd, odnowiono za to wszystkie urządzenia techniczne i wyposażenie. Wiele przedmiotów i obrazów zostało zniszczonych, ale na szczęście zachowała się duża XIX-wieczna kurtyna, przedstawiająca cezara Oktawiana Augusta.

Wejście do Teatro della Fortuna w Fano w Marche

Teatr można zwiedząć w każdą drugą niedzielę miesiąca, no chyba że mamy bilet na spektakl. 🙂 Jest też opcja zwiedzania obiektu poprzez wirtualną wycieczkę tutaj: LINK.

Wnętrze Teatro della Fortuna w Fano | źródło zdjęcia: www.teatrodellafortuna.it

L’ex chiesa di San Francesco (🇵🇱 Dawny kościół San Francesco)

W samym centrum miasta znajduje się wyjątkowy, zdekonsekrowany kościół, który na pewno zrobi na Was wrażenie. Znajduje się na jednej z ulic przylegających do Piazza XX Settembre. Wyróżnia się wieloma stylami artystycznymi, świadczącymi o różnych okresach historycznych, których ślady nosi. Poza tym kościół jest inny niż wszystkie, bo… nie ma dachu! Budynek zawalił się po trzęsieniu ziemi w 1930 roku.

Wnętrze dawnego kościoła San Francesco w Fano

Pierwotna budowla pochodzi z XIII-XIV wieku, natomiast portyk wejściowy dodano później z inicjatywy rodziny Malatesta. Znajdują się tu grobowce kilku ważnych postaci z tego rodu.

CIEKAWOSTKA: Malatesta to potężna włoska rodzina szlachecka, która sprawowała władzę w Rimini od 1295 do 1500 roku. Miała pod kontrolą także inne miasta w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, w tym Fano, Pesaro czy Fossombrone na terytorium dzisiejszego Marche.

Duomo di Fano (🇵🇱 Bazylika katedralna w Fano)

Bazylika katedralna Santa Maria Assunta (znana również jako Santa Maria Maggiore lub po prostu Duomo di Fano) jest głównym miejscem kultu w Fano. Została wzniesiona w drugiej połowie XII wieku w stylu romańskim, w miejscu wcześniejszego kościoła zniszczonego przez pożar w 1124 roku.

Bazylika katedralna w Fano

Museo Archeologico & Pinacoteca (🇵🇱 Muzeum Archeologiczne & Galeria Sztuki)

Punktem w wyjścia historii i kultury Fano jest wizyta w Muzeum Archeologicznym & Galerii Sztuki. Znajdują się one na głównym placu Piazza XX Settembre, zaraz obok Teatro della Fortuna, wewnątrz Palazzo Malatestiano.

Parter

Obiekt kryje w sobie kilka sekcji:

  • sekcja archeologiczna na parterze Pałacu Malatesta. Zawiera artefakty z różnych epok znalezione w Fano i na jego terytorium w minionych stuleciach. Pod XV-wiecznym portykiem zrekonstruowano również tak zwaną mozaikę pantery (datowaną na połowę II wieku n.e.);
  • sekcja ceramiki i numizmatyki: ta pierwsza eksponuje fragmenty i artefakty z okresu od XIV do XIX wieku, lokalnej produkcji i nie tylko. Sekcja numizmatyczna obejmuje monety rzymskie i medale dynastii Malatesta, a także nowsze monety z mennicy w Fano;
  • Galeria Sztuki prezentuje najważniejsze obrazy od końca XIII do XVIII wieku z kościołów i prywatnych kolekcji w Fano. Wśród nich wyróżniają się dzieła Guido Reni, Guercino, Simone Cantarini i wielu innych artystów;
  • Sala Morganti – wykorzystywana do wystaw czasowych.
Zrekonstruowana mozaika w Museo Archeologico w Fano, datowana na połowę II wieku n.e.

Strefa portowa & El Gugul – symbol rybaków z Fano

Czym byłoby Fano nad Adriatykiem bez obszaru portowego? Po odkryciu historycznego centrum warto kontynuować zwiedzanie aż do wybrzeża i portu. Ten również pochodzi z czasów rzymskich, kiedy to stanowił centrum większości działań handlowych miasta.

Obszar portu w Fano nad Adriatykiem

Port w Fano to dzisiaj przede wszystkim przystań Marina dei Cesari, która może pomieścić do 450 łodzi. Jest wyposażony w najnowocześniejsze usługi dla żeglarzy, z wodą i elektrycznością przy nabrzeżu, całodobową usługą cumowania i nadzorem, stacją paliw itd. Jeżeli macie własną łódkę, to już wiecie gdzie możecie zaparkować w Marche. 🙂

Szkoda byłoby też przegapić w Fano promenadę Lysippus, która biegnie wzdłuż Marina dei Cesari i kończy się kopią posągu greckiego rzeźbiarza Lysippusa, od którego bierze swoją nazwę. Spacer umila dodatkowo kilkaset metrów murali, które nadają koloru i odrobinę magii temu i tak już pięknemu miejscu. Również w strefie portu, a dokładniej na promenadzie prowadzącej do zielonej latarni morskiej, możecie zauważyć namiastkę trabocchi – konstrukcji rybackich typowych zwłaszcza dla wybrzeży Abruzji czy Molise. W Fano jest ich kilka, ale w przeciwieństwie do niektórych w regionach położonych bardziej na południu, są to obiekty prywatne i nie działają tu żadne lokale gastrononiczne serwujące świeże owoce morza (a szkoda!).

Dzielnica rybacka w Fano i elementy dekoracyjne związane z morzem

W pobliżu portu (a dokładniej przy Via Vincenzo Franceschini) znajduje się nieco ukryta, choć bardzo charakterystyczna dzielnica: El Gugul. Nazwa pochodzi od specjalnej sieci rybackiej przypominającej kształt lejka, używanej przez lokalnych rybaków do łowienia węgorzy. To ponoć tu mieszkali rybacy z Fano ze swoimi rodzinami, które utworzyły niesamowitą i wspierającą się społeczność, spędzali razem czas, spożywali posiłki itd. Dziś małe domy rybackie odrestaurowano, a ulica charakteryzuje się eksplozją jasnych kolorów i dekoracji z obrazami i przedmiotami związanymi z historią i tradycją morską pokrywającymi fasady domów.

Kolorowe domki dzielnicy rybackiej El Gugul

Rocca (🇵🇱 Twierdza) Malatestiana & Bastione (🇵🇱 Bastion) Sangallo

Rocca Malatestiana stoi na północno-wschodnim krańcu starożytnych rzymskich murów miejskich. Konstrukcji ponoć używano już w XIV wieku. Przybrała obecną formę na polecenie Sigismondo Pandolfo Malatesti, w oparciu o projekt architekta Matteo Nuti. Dokumenty archiwalne potwierdzają prace konstrukcyjne rozpoczęte w 1433 roku. Wewnątrz można zwiedzić stare cele, małą kaplicę, stajnie i pomieszczenia dla żołnierzy. Pod ziemią znajdują się tajne przejścia i gęsta sieć tuneli, które kiedyś służyły jako droga ucieczki lub szlak komunikacyjny. Dziś na dziedzińcu Rocca latem odbywają się imprezy i pokazy na dużą skalę.

Rocca Malatestiana w Fano od strony dziedzińca

Bastion Sangallo znajduje się na wschodnim krańcu miasta. Zaprojektował go Antonio da Sangallo w 1532 roku, kiedy papież Klemens VII zażyczył sobie całkowitego remontu lokalnych struktur obronnych. Prace ukończył w 1552 r. Luca da Sangallo, za pontyfikatu Juliusza III. Wewnątrz bastion jest podzielony na dwa poziomy: wyższy i niższy, z których artyleria mogła kontrolować różne obszary miasta. Konstrukcja, niedawno odrestaurowana, jest otwarta dla zwiedzających i odbywają się w nim wydarzenia kulturalne.

Plaże w Fano nad Adriatykiem

Wybrzeże Fano charakteryzuje się czystymi wodami i wieloma usługami oferowanymi turystom. Od 1987 tutejsze plaże co roku otrzymują wyróżnienie o nazwie Błętkitna Flaga oznaczająca, że spełniają one najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa.

Główne dwie plaże w Fano to:

  • Lido di Fano
    Lido di Fano to historyczne miejsce ze złotym piaskiem i płytką wodą, znane już w IX wieku. Plaża jest bezpieczna i przystosowana dla rodzin z dziećmi.
  • Plaża Sassonia
    Charakteryzuje się żwirem i kamykami oraz głębokim dnem morskim, które gwałtownie opada, więc jest nieodpowiednie dla dzieci lub niedoświadczonych pływaków. Na wybrzeżu znajdują się szkoły żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu.

Karnawał w Fano – jeden z najstarszych i najsłodszych we Włoszech

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń Fano w roku jest prawdopodobnie karnawał. Istnieje dokument zachowany w archiwum miejskim, który potwierdza obchody karnawałowe już w 1347 roku! Przez ponad miesiąc Fano jest kolorowe i upojone radosną atmosferą beztroskiej zabawy typowej dla karnawału.

Do najważniejszych wydarzeń należy parada olbrzymich platform (🇮🇹 carri), które są starannie przygotowywane przez wiele miesięcy z dbałością o najdrobniejsze detale. Za to jej najbardziej ekscytującym momentem – zwłaszcza dla dzieci – jest ten, w którym z przyozdobionych pojazdów wyrzucane są cukierki, a uczestnicy karnawału starają się ich złapać jak najwięcej (🇮🇹 Il getto).

Na blogu znajdziecie tekst o karnawale w regionie Marche. Jeżeli ciekawi Was ten temat kliknijcie w poniższy obrazek, przekieruje Was artykułu na marchelandia.pl.

12 etap Giro d’Italia 2024: finisz w Fano w Marche

Giro d’Italia to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie, którego historia sięga 1909 roku. 12. etap edycji 2024 (w czwartek 16 maja) rozpocznie się w malowniczej miejscowości Martinsicuro w regionie Abruzja, a zakończy właśnie w Fano w Marche. Kolarze będą mieli do pokonania 193 kilometry trasy, która zapewne przyniesie wiele emocji i niespodzianek.

Fano przy tej okazji zabarwi się na jasny róż, który jest oficjalnym kolorem włoskiego wyścigu. Stworzy to z pewnością niezapomnianą atmosferę dla wszystkich kibiców i uczestników obecnych przy finiszu 12. etapu.

12. etap wyścigu Giro d’Italia 2024 na trasie Martinsicuro – Fano w Marche | źródło grafiki: www.giroditalia.it

Czego spróbować w Fano w Marche?

W Fano warto spróbować przede wszystkim dwóch rzeczy: il brodetto & la moretta.

Il brodetto to tradycyjne danie kuchni Marche. To zupa rybna przygotowywana na różne sposoby na całym wybrzeżu regionu. Podstawowe składniki to różne rodzaje świeżych ryb, morskich owoców i skorupiaków, które są gotowane w aromatycznym bulionie m.in. z pomidorami, oliwą, czosnkiem i ziołami. Danie podaje się z grzankami lub chlebem. Brodetto to idealne danie dla miłośników ryb i owoców morza. W Fano na przełomie maja i czerwca organizowany jest nawet specjalny festiwal na cześć tego dania: BrodettoFest.

Materiał o BrodettoFest w Fano | źródło: kanał serwis informacyjnego Pesaro i Urbino Tele 2000 na Youtube

Za to Moretta Fanese to kawa z dodatkiem 3 likierów: anyżowego, rumu i koniaku lub brandy oraz skórki z cytryny. Płyn w kieliszku podzielony jest na warstwy. Na samym dole mieszanka likierów, potem kawa i kawowa pianka. Podaje się ją oczywiście w barach i restauracjach po zakończeniu posiłku. Mówi się, że napój stworzyli rybacy na początku XX wieku, którzy chcieli się ogrzać podczas mroźnych zimowych nocy w morzu. Istnieje też teoria dotycząca nazwy, zgodnie z którą bierze się ona z etykietki jednego z likierów dodawanego kiedyś do tej specjalnej kawy. Podobno widniał na niej wizerunek ciemnowłosej dziewczyny (po włosku 🇮🇹 una ragazza MORA, MORA – Moretta).

Co myślicie o Fano w Marche? Miasto warte jest Waszej wizyty? 🙂 A może już tutaj byliście i chcecie opowiedzieć mi o Waszych wrażeniach? Dajcie znać w komentarzu, napiszcie do mnie wiadomość w social mediach lub email na ciao@marchelandia.pl.

Może zainteresuje Ci się również...

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij