Grotte di Frasassi – zjawiskowy system jaskiń krasowych w regionie Marche

Iwona

Jaskinie Frasassi, położone w samym sercu regionu Marche, są jednym z ukrytych skarbów Włoch. To jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć osobiście, aby docenić ich niezwykłe piękno i magię. Te cuda natury oferują niezwykłą podróż pod ziemię, odsłaniając spektakularne formacje wapienne, imponujące jaskinie i tajemniczy podziemny świat, który wciąż fascynuje odkrywców i turystów z całego świata. W tym artykule dowiesz się gdzie leżą Grotte di Frasassi i jak do nich dotrzeć, jaka jest historia odkrycia jaskiń, co można zobaczyć w środku i jak przygować się do wizyty.

Gdzie znajdują się jaskinie Frasassi?

Jaskinie Frasassi znajdują się oczywiście w regionie Marche, w prowincji Ancona, niedaleko miasteczka Genga. Leżą na obszarze Parku Przyrody Gola della Rossa e di Frasassi (🇮🇹 Parco Naturale Regionale Gola della Rossa e di Frasassi) znanego z niezwykłego naturalnego piękna, spektakularnych wąwozów, źródeł wody, bujnych lasów i oczywiście słynnych jaskiń, które są jedną z jego głównych atrakcji.

Do jaskiń można łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Jeśli podróżujesz samolotem, najbliższym lotniskiem jest lotnisko „Raffaello Sanzio” Ankona – Falconara. Jeśli podróżujesz samochodem, na autostradzie A14 (🇮🇹 Autostrada Adriatica), należy zjechać na Ancona Nord. Następnie należy jechać drogą krajową SS76 Ancona – Rzym i zjechać na Genga. Jeśli podróżujesz komunikacją publiczną, najpierw musisz najpierw dotrzeć do Ankony, a następnie wsiąść w pociąg lini Ankona – Rzym do przystanku Stazione Genga – San Vittorio Terme.

Główny parking znajduje się przy kasie biletowej Grotte, na Google Maps znajdziecie wpisując La Cuna – Genga Parcheggio. Parking jest bardzo duży i dostępny dla pojazdów różnej wielkości (w tym kamperów), dobrze oznakowany i łatwo do niego dojechać, działa zazwyczaj w tych samych godzinach, co same jaskinie. W sezonie turystycznym, zwłaszcza w weekendy i święta, może być zatłoczony, dlatego jeśli planujesz wizytę w tych dniach, zaleca się przybycie wcześniej. Z kasy biletowej do wejścia do Grotte kursuje autobus wahadłowy (punktualny, funkcjonuje bez zarzutu, usługa wliczona w cenę biletu). Z parkingu można też dojść do grot pieszo – to dystans około 1,5 km. My w stronę grot podjechaliśmy autobusem, z powrotem na parking wróciliśmy spacerem, zajęło nam to około 20 minut. Przy pięknej pogodzie warto się przejść, żeby podziwiać górskie widoki w okolicach.

Park Przyrody Gola della Rossa e di Frasassi (🇮🇹 Parco Naturale Regionale Gola della Rossa e di Frasassi)

Historia powstania i odkrycia grot Frasassi w Marche

Historia jaskiń Frasassi jest fascynująca i obejmuje tysiąclecia zmian geologicznych, odkryć człowieka i rozwoju turystyki. Uważa się, że powstały około 190 milionów lat temu, kiedy obszar ten został zatopiony przez morze. Skały wapienne stopniowo formowały się w wyniku akumulacji osadów morskich i kompresji skał, a siła wody wyżłobiła skomplikowane podziemne tunele i galerie.

Pierwsze odkrycie jaskiń przez człowieka miało miejsce w 1948 roku, kiedy to grupa lokalnych speleologów pod przewodnictwem Mario Marchetti zbadała ten obszar. Wydarzenie to zapoczątkowało naukowe i turystyczne zainteresowanie systemem jaskiń w Marche. Oficjalnie odkrycie datuje się jednak na 25 września 1971 roku, kiedy to po raz pierwszy odkryto Grotta Grande del Vento. Tego dnia speleolog Rolando Silvestri podczas wyprawy Grupy Speleologiczna CAI (🇮🇹 Club Alpino Italiano) z Ankony zorganizowanej i prowadzonej przez Giancarlo Cappanera zbadał niewielki otwór, który po raz pierwszy zobaczył 3 miesiące wrześniej. Odkrywcy zaczęli kopać, aż udało im się wejść do wąskiego przejścia i zsunąć się na krawędź dużej jaskini. Wrzucili do niej kamień, aby spróbować określić jej głębokość i mierząc czas spadania, oszacowali wysokość na ponad 120 metrów. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt zbadali ogromną przestrzeń nazwaną potem na ich cześć Abbiso Ancona (🇵🇱 Otchłań Ankony), która do dziś jest jedną z największych grot w systemie.

Abbiso Ancona (🇵🇱 Otchłań Ankony) w jaskiniach Frasassi

Wiadomość o odkryciu szybko rozeszła się w mediach. Po tym pierwszym odkryciu, jaskinie Frasassi otwarto dla publiczności w 1974 roku. Od tego czasu stały się jedną z głównych atrakcji turystycznych w regionie Marche i we Włoszech. Przez lata przyciągały i wciąż przyciągają uwagę naukowców z całego świata.

Zwiedzanie Grotte di Frasassi – co zobaczycie w środku?

Jaskinie Frasassi rozciągają się na ponad 20 kilometrów wąskich tuneli i większych i mniejszych jaskiń pełnych stalaktytów i stalagmitów, które dziś, dzięki ogromnej pracy speleologów i architektów, można zwiedzać, nawet jeśli tak naprawdę tylko w małej części. Zwiedzanie jaskiń Frasassi jest bez jednym z najpiękniejszych doświadczeń, jakie można przeżyć w regionie Marche. Sama zwlekałam z ich odwiedzeniem dobrych kilka lat i żałuję, że tak późno tam dotarłam!

Pamiętacie z geografii w szkole czym są stalaktyty i stalagmity? 🙂 To osadzające się formacje mineralne, które powstają w jaskiniach lub innych podziemnych przestrzeniach, tak jak tutaj w Grotte di Frasassi. Stalaktyty to wapienne nacieki, które zwisają z sufitu. Mają charakterystyczny kształt smukłej igły lub stożka. Stalagmity natomiast to wapienne wyrostki, które rosną w górę od podłogi jaskini. Stalaktyty i stalagmity mogą z czasem połączyć się ze sobą, tworząc kolumny mineralne.

Dostępnych jest kilka tras zwiedzania. Zdecydowana większość odwiedzających wybiera pierwszą trasę turstyczną, która obejmuje 5 sal: Abisso Ancona, Sala 200, Gran Canyon, Sala dell’orsa, Sala infinito (opowiem o nich za chwilę) i trwa około 75 minut. “Speleo-Adventure” dla żądnych przygód to wizyta speleologiczna, która wymaga od zwiedzających pewnych umiejętności wspinaczkowych, użycia odpowiedniego sprzętu itd. Łatwiejsza trasa oznaczona jest na niebiesko, czerwona jest o wyższym stopniu trudności. Obie trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem. Jaskinie Frasassi można też oczywiście zwiedzać w ramach zorganizowanej wycieczki.

Ja przybliżę Wam w tym artykule tylko trasę turystyczną, wybieraną przez zdecydowaną większość zwiedzających jaskinie. Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia przez długi tunel, na końcu którego na grupę czeka już przewodnik, który opowiada historię jaskiń i podaje wszystkie niezbędne do zwiedzania informacje. Trasa obejmuje poniższe sale.

Abisso Ancona (🇵🇱 Otchłań Ankony)

Pierwsza i największa sala z całego kompleksu. Ma blisko 180 metrów długości, 120 metrów szerokości i 200 metrów wysokości. Wyobraźcie sobie, że Abbiso Ancona mogłaby pomieścić w swoim wnętrzu… Duomo di Milano! We wszystkich jaskiniach Frasassi ciężko w ogóle wyobrazić sobie wielkość niektórych form skalnych ze względu na brak punktów odniesienia i sztuczne światło, a w ogromej “Otchłani Ankony” jest to jeszcze trudniejsze.

Abbiso Ancona – jedna z największych grot w systemie Frasassi

Sala 200 (🇵🇱 Pokój 200)

Nazwa sali odnosi się do jej długości, która wynosi około 200 metrów. Znajdziecie tutaj m.in. dwie formacje skalne, w których przy odrobinie wyobraźni i pomocy przewodnika ujrzycie profil wiedźmy (widoczny jako cień po podświetleniu jednego ze stalagmitów) oraz Zamek Czarownic z charakterystyczną kolumną mineralną powstałą z połączonego ze sobą stalaktytu i stalagmitu. Charakterystyczną cechą Pokoju 200 jest też ogromny stalaktyt zwisający z sufitu o długości 7 metrów i 40 centymetrów, znany jako Miecz Damoklesa.

Profil czarownicy i Zamek czarownic w Sali 200

Gran Canyon (🇵🇱 Wielki Kanion)

Nazwa tej sali związana jest z faktem, że przechodzi się tu przez kilka szczelin, na dnie których wciąż znajduje się woda. To tutaj znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych punktów kompleksu Frasassi – Sala delle Candeline (🇵🇱 Komnata Świec), położona na skraju malutkiego jeziora. Wypełniona jest licznymi, cylindrycznymi stalagmitami wyrastającymi z dna niczym świece, i przyrastającymi do nich małych okrągłych formacji skalnych przypominających podstawki.

Komnata Świec – Jaskinie Frasassi w regionie Marche

Sala dell’Orsa (🇵🇱 Sala Niedźwiedzia)

Kolejnym pomieszczeniem na trasie tyrystycznej jest Sala dell’Orsa, w której główną rolę pełni głaz o kształcie niedźwiedzia. Wewnątrz tej sali znajdują się liczne otwory przypomijnające studnie, na dnie których można zobaczyć małe, intensywnie błętkine jeziora.

Najciekawsze elementy w Sala dell’Orsa – głaz w kształcie niedźwiedzia i małe krystalicznie czyste jezioro widoczne w dole

Sala dell’Infinito (🇵🇱 Sala Nieskończoności)

Ostatnim pomieszczeniem odwiedzanym na trasie turystycznej jest Sala dell’Infinito. Nazywa się tak dlatego, że ma nieregularny okrągły kształt i podczas pierwszych eksploracji speleolodzy stracili orientację i zamiast od razu znaleźć wyjście okrążyli ją kilkakrotnie.

Sala dell’Infinito w jaskiniach Frasassi

Ceny biletów, godziny otwarcia i przydatne informacje

Jaskinie Frasassi są otwarte przez cały rok, z wyjątkiem 4 grudnia, 25 grudnia i od 9 do 30 stycznia włącznie. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku, więc warto sprawdzać je na krótko przed wizytą na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej kompleksu: www.frasassi.com. Jeśli planujesz odwiedzić Grotte w sezonie, kup bilet online z dużym wyprzedzeniem. Opłacone bilety należy odebrać w kasie na około 30 minut przed zarezerwowanym wejściem.

Wstęp do jaskiń połączony z trasą turystyczną kosztuje 18 euro, bilet ulgowy to koszt 15 euro, za to 12 euro płacą dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Wstęp jest bezpłatny dla dzieci do lat 6, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz mieszkańców miasteczka Genga, na terenie którego znajdują się jaskinie. Żeby odbyć wizytę speleologiczną “Speleo-Adventure” wymagana jest rezerwacja i zakup odpowiedniego biletu: trasa niebieska (2 godziny) – 40,00 €, trasa czerwona (3 godziny) – 50,00 €.

Zwiedzanie jaskiń Frasassi odbywa się z przewodnikiem, po przygotowanej trasie o długości około 1500 metrów i trwa około godziny i 15 minut. Wewnątrz jaskiń Frasassi przez cały rok panuje stała temperatura 14°C przy 100% wilgotności. Osobom wrażliwym na zimno zaleca się założenie bluzy lub swetra i długich spodni. Buty trekkingowe nie są niezbędne. Lepiej oczywiście założyć wygodne i zamknięte obuwie sportowe niż sandały 😀

Wraz ze wzrostem turystyki konieczne stało się przyjęcie zrównoważonych praktyk w celu ochrony delikatnego ekosystemu jaskiń Frasassi. Oczywiście wewnątrz jaskiń obowiązuje całkowity zakaz palenia oraz dotykania, łamania i kradnięcia kawałków formacji wapiennych. Niestety zdarzają się przypadki kradzieży i zniszczeń stalatytów i stalagmitów, które mają tysiące lat…

Pamiętajmy, że to podziemne środowisko jest też przecież domem dla różnych malutkich i rzadkich gatunków zwierząt przystosowanych do życia w takich szczególnych warunkach. Jako odwiedzający przestrzegajmy ustalone zasady i chrońmy formacje wapienne i ten magiczny podziemny świat. 🙂

Dziś jaskinie Frasassi nadal są fascynującym miejscem turystycznym i miejscem o znaczeniu naukowym. Te cuda natury oferują odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrywania piękna i złożoności natury. Ich historia geologiczna i wpływ kulturowy sprawiają, że są one prawdziwym klejnotem regionu Marche i całych Włoch.

Byliście już kiedyś w Grotte di Frasassi lub planujecie je odwiedzić? Dajcie znać w komentarzu!

Może zainteresuje Ci się również...

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij