Co zobaczyć w stolicy prowincji Macerata w Marche?

Iwona

Macerata to stolica jednej z pięciu prowincji Marche. Leży w samym sercu regionu, na pięknym wzgórzu o wysokości 315 m n.p.m. pomiędzy dolinami. Jest jednym z najciekawszych miast w regionie, a także doskonałą baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Co warto tu zobaczyć? Gotową listę znajdziesz w poniższym artykule.

Macerata w Marche – podstawowe informacje

Mam do Maceraty ogromny sentyment. To od tego miasta zaczęła się moja włoska przygoda. To tutaj przyjechałam na kilka miesięcy w ramach wymiany Erasmus w 2013 roku, tutaj poznałam mojego obecnego męża. Teraz mieszkamy jakieś 5 kilometrów od Maceraty, a ja widzę ją z okna w kuchni i pijąc rano kawę uśmiecham się czasem do siebie myśląc o tym, jakie niespodziewane scenariusze szykuje nam czasem życie 🙂

Przejdźmy do rzeczy! Macerata to stolica jednej z pięciu prowincji Marche o tej samej nazwie, liczy sobie blisko 43 tys. mieszkańców. Miasto leży w samym sercu regionu, na pięknym wzgórzu, pomiędzy dolinami, którymi od północy przepływa rzeka Potenza, od południa Chienti. Dzieli ją około 30 km od morza Adriatyckiego i 60 km od Apeninów. Miasteczko jest znane jako siedziba jednego z najstarszych uniwersytetów we Włoszech założonego w 1290 roku: Università degli Studi di Macerata.

Macerata jako miasto zaczęło się prężnie rozwijać od średniowiecza, aż do osiągnięcia szczytu w okresie renesansu. Obecnie w położonym po sąsiedzku miasteczku Villa Potenza można zwiedzać pozostałości nawet starożytnego rzymskiego miasta, Helvia Recina, które stworzyło podwaliny pod dzisiejszą stolicę prowincji Macerata.

Jedna z uliczek w centrum Maceraty 🙂

Parking, stacja kolejowa i dworzec autobusowy w Maceracie

Jeśli podróżujecie samochodem, proponuję na przykład ten parking: Parcheggio Sferisterio. Jest płatny, ale bardzo wygodny, do centrum jest stąd tylko kilka minut pieszo. Możecie też zostawić auto wzdłuż murów miejskich na płatnych miejscach oznaczonych na niebiesko (opłata w parkometrach) lub białych (za darmo). Jeśli przyjedziecie tu pociągiem, stacja kolejowa znajduje się kwadrans pieszo od głównego placu Piazza della Libertà, o tutaj: Stazione. Spacer mija bardzo szybko 🙂 Gdy Wasz transport do Maceraty to autobus (np. Flixbus), to z dużym prawdopodobieństwem wysiądziecie w tym miejscu (dworzec autobusowy): Macerata Autostazione.

UWAGA! Jeśli podróżujecie Flixbusem uważajcie na przystanek, który nazywa się Piediripa (Macerata). Znajduje się on kilka kilometrów od miasta, lepiej wysiądźcie na Macerata (Stazione degli autobus), to jest to samo miejsce co wskazane w powyższym akapicie Macerata Autostazione.

Macerata – Co warto tu zobaczyć?

Macerata, podobnie jak stolica Marche Ankona, czasem bywa niedoceniania. Wiele osób myśli o niej jak o prowincjonalnym miasteczku, w którym nie ma co robić, co jest mocno krzywdzące i nieprawdziwe. W Maceracie pełno jest pięknej architektury, historii, ciekawych muzeów i pozytywnej energii dzięki setkom studentów spędzających tu wolny czas. Nie brakuje restauracji i barów, gdzie można smacznie zjeść. Co wziąć zatem pod uwagę podczas zwiedzania Maceraty? Zostawiam Wam moje propozycje:

Sferisterio

Sferisterio to teatr na otwartym powietrzu w historycznym centrum Maceraty. Znajduje się zaraz za murami miejskimi, w sąsiedztwie bramy Porta Picena. Jest najbardziej reprezentacyjnym budynkiem w mieście, można śmiało stwierdzić, że uchodzi za jego symbol. Pierwotnym przeznaczeniem tego amfiteatru było boisko do pallone col bracciale – najpopularniejszego sportu drużynowego we Włoszech w latach 30. XX wieku.

Sferisterio zaprojektował w 1823 roku architekt Ireneo Aleandri dzięki inicjatywie zamożnej grupy obywateli Maceraty, którzy postanowili podarować miastu godne miejsce do uprawiania sportu. Budynek uważany jest dziś za jedno z najważniejszych osiągnięć późnego europejskiego neoklasycyzmu. Znany jest przede wszystkim z organizowanego tu każdego roku Macerata Opera Festival.

Z okazji 101 rocznicy wystawienia w Sferisterio pierwszego spektaklu, poświęciłam mu na blogu oddzielny artykuł, który możecie przeczytać klikając w link ze zdjęciem Sferisterio zrobionym po zmroku 🙂

Piazza Mazzini (🇵🇱 Plac Mazzini)

Dawniej był to Piazza Mercato i jest jednym z punktów spotkań w mieście. Jego historyczne budynki obejmują między innymi kościół Santa Maria del Riposo, Casa del Podestà, Casa Machelli-Pesaresi i Casa del Fascio. Plac sam w sobie jest niezwykle klimatyczny, złaszcza po zmroku, kiedy światełka tutejszych restauracji ozdabiają Piazza stwarzając miłą atmosferę. Dość dobrze słychać stąd dźwięki dochodzące ze Sferisterio! Jeśli nie po drodze Wam ze spektaklem wewnątrz amfiteatru, może uda Wam się posłuchać fragmetów podczas aperitivo, kolacji czy siedząc na ławeczce.

Charakterystyczny element Piazza Mazzini to urocza rzeźba ślimaka (autor to pochodzący z Maceraty Sandro Piermarini) – znanego jako lumacone (🇮🇹 lumaca – ślimak) u podnóża schodów prowadzących w górę do ścisłego centrum. Te przyjazne zwierzątko ma reprezentować stabilność i bezpieczeństwo oraz zachęcać do refleksji nad cierpliwością i spokojem, przypominając nam, że wszystko wymaga odpowiedniej ilości czasu i wysiłku. Idealnie pasuje tu włoskie con calma (🇮🇹 spokojnie). 🙂

Ślimak na Piazza Mazzini w Maceracie u stóp schodów prowadzących do ścisłego centrum

Centro storico & Piazza della Libertà (🇵🇱 Starówka & Plac wolności)

To co trzeba koniecznie zrobić będąc w Maceracie to przespacerować się po historycznym centrum, otoczonym XVI wiecznymi murami. To właśnie tutaj znajdują się wszystkie najważniejsze zabytkowe budynki i świątynie. Z tego powodu miasto z powodzeniem można zwiedzić piechotą.

Piazza della Libertà to główne miejsce spotkań mieszkańców Maceraty z największą koncentracją barów, i restauracji. Jak wszystkie renesansowe place, otaczają go główne budynki miasta. Należą do nich Palazzo del Comune (ratusz), Loggia dei Mercanti, Palazzo della Prefettura, kościół San Paolo, Wieża Zegarowa oraz Teatro Lauro Rossi z końca XVIII w., uznany za jeden z najważniejszych teatrów operowych we Włoszech.

Torre Civica & Orologio planetario (🇵🇱 Wieża & Zegar Planetarny)

Wieża i Zegar to symbole Maceraty, prawie tak dobrze znane jak wspomniane wyżej Sferisterio. Więtrze 64-metrowej wieży można zwiedzać i wejść schodkami na sam jej szczyt z tarasem widokowym, z którego roztacza się wyjątkowa panorama od gór Sibillini po Morze Adriatyckie.

Torre Civica, z której szczytu rozciąga się piękny widok na okolice Maceraty

Zegar planetarny w aktualnej formie możemy podziwiać w Maceracie od 2015 roku. Został zrekonstruowany na wzór oryginału z 1571r., który oprócz godziny pokazuje planety znane w XVI wieku! Orologio dwa razy dziennie, o godzinie 12.00 i 18.00, zaprasza odwiedzających do podziwiania mini karuzeli anioła i Trzech Mędrców kłaniających się Matce Boskiej umieszczonej w niszy nad tarczą zegara.

Zegar planetarny w Maceracie | Jeśli będziecie w mieście o 12:00 lub o 18:00 koniecznie zatrzymajcie się na “darmowy spektakl” 🙂

Teatro Lauro Rossi

Teatr nazwany na cześć lokalnego kompozytora Lauro Rossi, zbudowany z inicjatywy szlachciców z Maceraty w 1767 roku. Zlecenie zostało powierzone największemu architektowi teatralnemu tamtych czasów, Antonio Galli, którego projekt został następnie dostosowany przez Cosimo Morelli w 1769 roku kierującego pracami budowlanymi. Teatr zajął miejsce istniejącej już w budynku gminy Sala della Commedia, która działała do 1622 roku.

Teatr Lauro Rossi z zewnątrz na Piazza della Libertà w Maceracie

W przeciwieństwie do prawie wszystkich historycznych teatrów w regionie Marche, w którego wystroju przeważa czerwony aksamit, dominującym kolorem jest tu niebieski.

Wnętrze teatru Lauro Rossi| źródło zdjęcia: en.wikipedia.org

Palazzo Buonaccorsi

Muzeum Palazzo Buonacorsi mieści się w jednym z najważniejszych renesansowych budynków w mieście. Kryje w sobie bogatą kolekcję obrazów, rzeźb czy wyrobów złotniczych. Jest to prawdziwy raj dla miłośników sztuki i kultury. Pałac został zbudowany w XVIII wieku na polecenie rodziny o tym samym nazwisku. Wnętrza są podzielone na dwa piętra i piwnicę.

W piwnicy, gdzie kiedyś znajdowały się stajnie, znajduje się Muzeum Powozów, w którym eksponowane są XVIII-wieczne powozy, uprzęże i siodła zebrane przez lata za sprawą hrabiego Pieralberto Conti (historyczna postać dobrze znana w mieście).

Muzeum Powozów w Palazzo Buonaccorsi w Maceracie

Na pierwszym piętrze znajdują się arcydzieła autorów takich jak Parmigianino, Carlo Crivelli, Giovanni Battista Salvi i wielu innych. Nie pomińcie Galleria dell’Eneide, mistrzowskiego przykładu stylu rokoko, bogato zdobionego i dopracowanego co do najmniejszego szczegółu. Nazwę można tłumaczyć jako 🇵🇱 Sala Eneidy. Tematem dekoracji są wydarzenia związane z Trojańczykiem Eneaszem zaczerpnięte z “Eneidy” Wergiliusza – najsłynniejszego poematu epickiego starożytnego Rzymu. Drugie piętro poświęcone jest sztuce nowoczesnej i współczesnej.

Galleria dell’Eneide, czyli Sala Eneidy

Cattedrale S. Maria della Misericordia (🇵🇱 Katedra NMP Matki Miłosierdzia)

To jeden z najbardziej fascynujących kościołów w Maceracie, szczególnie ze względu na swoją formę i historię. To podobno jedna z najmniejszych katedr na świecie. Początkowa, bardzo prosta kaplica została zbudowana w 1447 roku w ciągu jednego dnia próbując przeciwdziałać straszliwym konsekwencjom zarazy, która dręczyła miasto. Pięćdziesiąt lat później, w 1497 roku, ta niewielka struktura została znacznie powiększona, a wewnątrz umieszczono ważne i czczone płótno przedstawiające Madonnę Miłosierdzia.

Katedra NMP Matki Miłosierdzia w Maceracie

Kościół został całkowicie odnowiony i powiększony w latach 1736-1741, a o projekt zadbał słynny architekt Luigi Vanvitelli. W kolejnych dwóch stuleciach wnętrza ozdobiono freskami ze scenami z życia Jezusa. Wnętrze, pomimo niewielkich rozmiarów, jest triumfem dekoracji, fresków, sztukaterii z marmuru. Ołtarz główny jest zdominowany przez obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który do dziś jest bardzo czczony.

Wnętrze malutkiej Cattedrale S. Maria della Misericordia

La Biblioteca Mozzi Borgetti

Miłośnicy książek i nie tylko – w centrum nie przegapcie Biblioteca Mozzi Borgetti – jednej z największych bibliotek w Marche. Biblioteka została założona dzięki darowiznom, dziś posiada ponad 350 tysięcy dokumentów, 10 tysięcy rękopisów, ale teź cennych zbiorów muzycznych, teatralnuch i fotograficznych o wielkiej wartości historycznej. Budynki, w których mieści się biblioteka, pochodzą z XVIII wieku.

Biblioteka Mozzi Borgetti w Maceracie | źródło zdjęcia: www.turismo.marche.it, autor: A. Tessadori

Bibliotekę można też wygodnie zwiedzić w domu wirtualnie pod tym linkiem: Tour po Bibliotece Mozzi Borgetti w Maceracie. Koniecznie sprawdźcie zabytkowe sale na pierwszym piętrze!

Macerata na talerzu, czyli czego warto tu spróbować

Wśród tradycyjnych dań w Maceracie powszechne są głównie potrawy mięsne, w tym m.in. coniglio in porchetta (🇵🇱 królik w pieczeni porchetta), pollo in potacchio (in potacchio – metoda przyrządzania potraw z wykorzystaniem oliwy, czosnku, rozmarynu, dzikiego kopru i wina).

Tym, co szczególnie polecam Wam spróbować jest wersja lasagni, którą znajdziecie tylko w Marche, i najczęściej właśnie w prowincji Macerata. Jej mieszkańcy nie jedzą lasagni, jedzą vincisgrassi. To tradycyjne pierwsze danie makaronowe, złożone z kilku warstw, przełożone specjalnym sosem z różnymi rodzajami mięsa, zwieńczone startym parmezanem (niektórzy wzbogacają je beszamelem). Vincisgrassi to bardzo rustykalne i tradycyjne danie, chyba każda rodzina ma swój własny przepis.

Vincisgrassi babci Franki – mamy mojego włoskiego teścia 🙂

W Maceracie bez problemu znajdziecie też kaloryczną, niefotogeniczną, ale moim zdaniem najlepszą wędlinę, jaką można zjeść w regionie Marche. Nazywa sie ciauscolo i jest dumą mieszkańców głównie prowincji Macerata. Można ją rozpoznać po tym, że ma zupełnie inną kontystencję niż klasyczna wędlina. Plastry ciauscolo po prostu rozsmarowuje się na chlebie.

Oprócz produktów i potraw mięsnych polecam Wam spróbować tu również różnego rodzaju sery, przede wszystkim pecorino.

Jeśli chcecie zatrzymać się w Maceracie na obiad lub kolację, to mogę Wam polecić m.in. restaurację z lokalnymi specjałami – Osteria dei fiori (polecałam to miejsce w TYM wpisie).

Jak wrażenia? Co myślicie o Maceracie? Weźmiecie ją pod uwagę podczas Waszego pobytu w Marche? A może już znacie to miasto i dodalibyście coś do mojej listy? Napiszcie w komentarzu 🙂

Może zainteresuje Ci się również...

2 komentarze

Beata 9 kwietnia 2024 - 21:42

Cieszę się, że znalazłam ten blog. W tym roku po raz drugi wybieram się do Marche i myślę, że znajdę tu wiele wskazówek, co ciekawego, a mniej znanego zobaczyć w tym regionie.

Odpowiedz
Iwona 10 kwietnia 2024 - 10:55

Dzień dobry Beata, i ja się bardzo cieszę, że dołączyłaś do grona czytelników Marchelandii 🙂 Gdybym mogła być w czymś pomocna przed Twoją podróżą napisz maila, pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij