Najpiękniejsze plaże regionu Marche

Iwona

Czy w regionie Marche są piękne plaże? No pewnie! Mam dla Was 8 propozycji, które zdecydowanie wyróżniają się na rozciągającym się w regionie aż 180-kilometrowym wybrzeżu.

Bandiere blu w regionie Marche

Region Marche może pochwalić się jednym z najbardziej zróżnicowanych i najpiękniejszych odcinków wybrzeża we Włoszech (okej, wiem że do najpiękniejszego mu trochę brakuje! :D). Co roku kilkunastu plażom przyznawane jest specjalne “odznaczenie” niebieskiej flagi świadczącej o jakości samych kąpielisk i nadmorskich struktur, zapewniających leżaki, parasole, usługi gastronomiczne itd.

Linia brzegowa naszego regionu to prawie 200 kilometrów wybrzeża z różnorodnymi plażami (skaliste, ze żwirem lub drobnym piaskiem), ośrodkami turystycznymi wyposażonymi we wszystkie usługi i udogodnienia oraz parkami przyrodniczymi w bezpośrednim sąsiedztwie Adriatyku.

źródło: www.destinazionemarche.it/bandiere-blu-marche

Znacie 𝐵𝑎𝑛𝑑𝑖𝑒𝑟𝑒 𝐵𝑙𝑢? Każdego roku miejscowości nadmorskie i kąpieliska na całym świecie walczą o prawo do używania znaku błękitnej flagi, która oznacza, że spełniają one najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa.

We Włoszech w 2022 roku wyróżnionych zostało 427 plaż. Najwięcej w Ligurii (32), Kampanii, Toskanii i Apulii (18), oraz w Kalabrii i oczywiście naszym 𝑴𝒂𝒓𝒄𝒉𝒆 (17).

Najpiękniejsze plaże Marche znajdują się wokół wzgórza Monte Conero (który jest jednym z symboli regionu), między miasteczkami Sirolo, Numana i Portonovo w prowincji Ankona. W tym zakątku wybrzeża zieleń majestatycznego wzgórza Conero spotyka się z błękitem morza, tworząc niesamowity krajobraz. Ten odcinek wybrzeża nazywany jest Riviera del Conero.

Region Marche: najpiękniejsze plaże

Przejdźmy zatem do konkretów. Które plaże warto odwiedzić na wakacjach w regionie Marche? Te, które wymieniam w tym artykule są uznawane za najpiękniejsze najczęściej. Jeśli przyjedziesz tu na wakacje, sam/-a ocenisz czy słusznie. A może znajdziesz inny odcinek wybrzeża Adriatyku, na którym będziesz najchętniej spędzać czas?

1) Plaża Dwóch Sióstr (Spiaggia delle Due Sorelle), Numana

To najsłynniejsza i najpiękniejsza plaża w regionie. Można się na nią dostać tylko drogą morską. Statek wycieczkowy na plażę Dwóch Sióstr wypływa codziennie rano z portu w Numanie i z jednej z plaż w Sirolo (Spiaggia di San Michele). Po 2-3 godzinach odbywa się kurs powrotny. Koszt takiej wycieczki to (na lipiec 2022) 30 euro za osobę dorosłą, 20 euro za dziecko do 10 roku życia. Za dzieci poniżej 3 lat się nie płaci. Godziny kursów możecie podejrzeć tutaj.

Plaża Dwóch Sióstr (Spiaggia delle Due Sorelle) – najpiękniejsza plaża regionu Marche | źródło: www.rivieradelconero.info

Plaża Due Sorelle podobno wzięła swoją nazwę od legendy, zgodnie z którą tutejsze okolice odwiedzała niegdyś syrena. Pojawiała się lokalnym marynarzom, śpiewała im, a oni oczarowani jej pięknym głosem dawali się zaciągnąć do groty, w której więziła ich na zawsze. Grota degli Schiavi, czyli Grota niewolników znajduje się właśnie na plaży Dwóch Sióstr. Inna teoria mówi, że plaża zawdzięcza swoją nazwę dwóm bliźniaczym skałom wynurzającym się z wód Adriatyku, które przypominają dwie modlące się zakonnice.

2) Plaża Mezzavalle, Portonovo

Mezzavalle w pełni zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych plaż w regionie. Znajduje się na terenie parku Parco del Conero, na końcu zatoki Portonovo. Nie znajdziecie tutaj punktów gastronomicznych, leżaków i parasoli. To jedno z tych miejsc, gdzie główną rolę pełni natura – tu: czysta woda, górskie wysokie zbocza i zieleń. Wielbiciele błogiego odpoczynku w ciszy będą tym miejscem zachwyceni.

Scieżka prowadząca na (widoczną w tle) plażę Mezzavalle w regionie Marche | źródło: www.rivieradelconero.info

Na plażę Mezzavalle można dotrzeć drogą morską lub ścieżką z głównej drogi, która niestety nie należy do najłatwiejszych. Warto założyć wygodne buty (w klapkach też da się na nią zejść, ale trzeba uważać na dość strome fragmenty trasy). Wysiłek włożony w dotarcie do plaży zostanie Wam wynagrodzony!

Jeżeli nie macie ochoty na pokonywanie nieco bardziej wymagających ścieżek, żeby się poopalać, zawsze możecie zatrzymać się na innych plażach wzdłuż baia di Portonovo (🇵🇱 zatoki Portonovo) – np. Spiaggia della Vela, Spiaggia del Trave.

3) Plaża Urbani (Spiaggia Urbani), Sirolo

Plaża Urbani w regionie Marche

Jedna z najbardziej znanych plaż całej Riwiery Conero, zwłaszcza dzięki obecności charakterstycznej Groty Urbani – naturalnej wnęki w skale, która czyni ten odcinek wybrzeża jedynym w swoim rodzaju.

Plaża Urbani jest dobrze wyposażona. Spokojnie znajdziecie tu wszystko to, co niezbędne podczas odpoczynku nad morzem. Znajduje się tu też kilka restauracji oferujących dania ze swieżymi owocami morza i pięknym widokiem na Adriatyk. Jeśli nie chcecie wynajmować leżaków, można rozłożyć się na niedużym odcinku bezpłatnej plaży z lewej strony lub wzdłuż molo. Warto wybrać się tutaj z samego rana. I to nie tylko dlatego, że trudno będzie o znalezienie miejsca na parkingu czy na bezpłatnej plaży. Jej położenie sprawia, ze cień pojawia się dość wcześnie, dlatego już wczesnym popołudniem z opalania moga być nici. 🙂

Plaża ma typowy kształt półksiężyca, jest piaszczysto-żwirowa. Można się tu dostać autem (przy zejściu w dół znajduje się nieduży parking), autobusem lub pieszo startując z centrum miasteczka Sirolo.

4) Plaża San Michele (Spiaggia di San Michele), Sirolo

Dość szeroka z delikatnym żwirem, całkowicie otoczona zielenią. W porównaniu z innymi plażami Riwiery del Conero w Marche, na San Michele spory odcinek jest bezpłatny. W szczycie sezonu wskazane jest jednak przybycie dość wcześnie, żeby znaleźć dla siebie komfortowe miejsce.

Plaża San Michele w Sirolo | źródło: www.turismosirolo.it

Można dostać się tu na dwa sposoby: pieszo lub autobusem. W pierwszym przypadku – jeśli jesteście zmotoryzowani – zostawcie samochód na jednym z parkingów w miasteczku Sirolo (o parkingach w Sirolo pisałam tutaj). Scieżka zaczyna się w Parco della Repubblica bardzo blisko centrum. Trasa nie jest wymagająca i zajmuje około 15-20 minut. A komu nie chce się iść na plażę pieszo, może skorzystać z autobusu wahadłowego zapewnianego przez gminę Sirolo, który kursuje co trzydzieści minut (koszt biletu w granicach 1,50 – 2 euro w jedną stronę).

Nieco dalej na północ od plaży San Michele, można dotrzeć pieszo na Spiaggia dei Sassi Neri (dosłownie “Plaża Czarnych Kamieni”). Jest trochę bardziej skalista (przydadzą się specjalne buty ochronne do pływania). Swoją nazwę wzięła od ciemnych skał na dnie morskim.

5) Aksamitna plaża (Spiaggia di Velluto), Senigallia

Senigallia jest jednym z głównych miast słynących z turystyki nadmorskiej wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Znana przede wszystkim dzięki 13-kilometrowej plaży z drobnym i złotym piaskiem, powszechnie nazywanej “aksamitną” (🇮🇹 Spiaggia di Velluto).

Plaża w miasteczku Senigallia | źródło: www.turismo.marche.it

Spiaggia di Velluto w Senigalli to raj dla osób szukających wypoczynku nad morzem. Woda jest czysta, usługi nowoczesne, a obiekty noclegowe w pobliżu gotowe na przyjęcie turystów i oferujące udogodnienia na najwyższym poziomie. Plusem tej plaży (oprócz walorów estetycznych i slynnego “aksamitnego” piasku) jest na pewno to, że znajduje się ona stosunkowo blisko centrum. Pozostając w miasteczku można zorganizować sobie zarówno plażowanie w ciągu dnia jak i zwiedzanie czy kolację w uroczej restauracji po zmroku.

6) Plaża w San Benedetto del Tronto

San Benedetto del Tronto jest jednym z głównych centrów turystycznych nad Adriatykiem regionie Marche. Plaża jest tutaj szeroka i piaszczysta. Zaraz obok znajdziecie wszystkie niezbędne udogodnienia, ale też kilka odcinków zupełnie darmowych z dostępem do dośc płytkiego morza. Ze względu na 8 tysięcy palm zasadzonych wzdłuż wybrzeża – które stały się już symbolem miasta – często nazywane jest ono „Palmową Riwierą”.

To idealne miejsce na letni odpoczynek dla osób kochających morze. Oprócz samego plażowania oferuje takie atrakcje jak Museo del Mare (🇵🇱 Muzeum Morskie) czy Museo Ittico (🇵🇱 Muzeum Ryb :)). Znajduje się tu też wyjątkowe Museo d’Arte sul Mare (🇵🇱 Muzeum Sztuki Nadmorskiej) na świeżym powietrzu z ponad 130 rzeźbami i 10 muralami powstałymi wzdłuż kilometrowego molo. Pisałam o nim więcej tutaj.

Plaża w San Benedetto del Tronto | źródło: www.destinazionemarche.it

San Benedetto należy do obszaru Riviera delle Palme wraz z miasteczkami Grottamare i Cupramarittima, do których można dotrzeć m.in. malowniczo położoną ścieżką rowerową. Wyobraźcie sobie taką przejażdżkę z błękitnym morzem po jednej stronie i zielenią, tysiącem palm i charakterystycznymi dla śródziemnomorskiego klimatu oleandrami po drugiej. 🙂

7) Baia Flamina, Pesaro

Znajduje się w dolnej części Regionalnego Parku Przyrody Monte San Bartolo. Jej położenie pozwala na to, żeby podziwiać z niej w miesiącach letnich zarówno wschód jak i zachód słońca!

Baia Flamina | źródło: www.baiaflaminia.it

Plaża jest bardzo szeroka i dobrze wyposażona we wszystkie niezbędne usługi z bardzo drobnym piaskiem. Na jej północnej i południowej części znajdują się spiaggia libera (dosłownie 🇵🇱 wolna plaża), czyli plaże, na których można rozłożyć się z własnym ręcznikiem czy leżakiem bez konieczności ich wynajmowania.

8) La spiaggia del Passetto, Ankona

Plażowanie w 100-tysięcznym mieście? Proszę bardzo! Po plaży miejskiej Il Passetto w Ankonie nie spodziewałam się niczego, a całkiem miło mnie zaskoczyła. Nie wygląda źle, prawda? 😉

La spiaggia del Passetto
Plaża Il Passetto w Ankonie

Ta plaża znajduje się jakieś 15-20 minut piechotą od centrum, zaraz obok jednego z symboli Ankony – Monumento ai Caduti, czyli Pomnika Poległych. Jeśli będziecie w Ankonie, to koniecznie przespacerujcie się właśnie tutaj tj. na Piazza IV Novembre, na końcu długiej Viale della Vittoria. Pomnik wybudowano na początku lat 30. dla upamiętnienia ofiar I wojny światowej. Na Spiaggia del Passetto schodzi się zaraz za Monumento (tak zwykli nazywać go mieszkańcy Ankony). Prowadzą do niej długie szerokie schody wykute w skale. Kto nie może lub nie chce korzystać ze schodów – zaraz obok jest też panoramiczna winda. Nie jest to oczywiście typowa plaża z drobnym piaskiem, bo zamiast niego znajdziecie… beton. Jednak właśnie przez to, że jest zupełnie inna od klasycznych plaż, ma ona swój wyjątkowy klimat!

Poza tym wybrzeże na plaży Passetto ozdabiają takie kolorowe wykute w skale groty, które widzicie na powyższym zdjęciu. Kiedyś służyły one rybakom jako schronienie dla ich łodzi. Obecnie służą bezpośrednio rybakom 😀 Wykorzystywane są jako miejsce odpoczynku podczas plażowania lub w zależności od wyposażenia groty – nawet przygotowania posiłków (wiele z nich jest dość dobrze wyposażonych). Jeśli będziecie mieli okazję się tu wybrać sami zobaczycie, że przed grotami często przesiadują ich właściciele opalając się, jedząc czy grając w karty. Grot jest tu ponad 500, więc jest co oglądać!

Najpiękniejsze plaże regionu Marche – mapa

Oznaczyłam wszystie najpiękniejsze plaże w regionie Marche na poniższej mapie. Być może dzięki niej będzie Wam łatwiej zaplanować podróż po regionie 🙂

Która z tych plaż podoba Wam się najbardziej? A może znacie już inny odcinek wybrzeża Adriatyku w regionie Marche, na który warto się wybrać?

Może zainteresuje Ci się również...

2 komentarze

Krzysztof 12 sierpnia 2023 - 00:00

Witam,
bardzo dziękuję za obfite w treści opisy!
Mam jednak pytanie: czy w
San Benedetto del Tronto można wejść na plażę z dziećmi bez opłat?

Odpowiedz
Iwona 30 sierpnia 2023 - 18:29

Panie Krzysztofie, napisał Pan ten komentarz w dniu mojego wesela w Polsce! Dopiero wracam do zaległych wiadomości i komentarzy 🙂 Nie wiem czy już byliście z rodziną w San Benedetto czy dopiero się wybieracie. W miasteczku są takie fragmenty plaży gdzie można wejść i rozłożyć się z własnym ręcznikiem bez opłat. Jednym z nich jest część zaraz obok molo z prawej strony. Jeśli macie wątpliwości to na mapie Google proszę szukać “Spiaggia libera”, czyli dosłownie “wolna = bezpłatna plaża” 🙂 Gdybym mogła jeszcze jakoś pomóc proszę pisać! Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij