San Benedetto del Tronto – serce Riwiery Palmowej nad Adriatykiem

Iwona

San Benedetto jest jednym z głównych ośrodków turystycznych nad Adriatykiem regionie Marche. Miasto jest centralnym punktem Riwiery Palmowej (Riviera delle Palme), która swoją nazwę zawdzięcza tysiącom palm zdobiących okolicę. San Benedetto del Tronto oferuje przede wszystkim piękne plaże, które latem przyciągają sporo turystów.

San Benedetto del Tronto – podstawowe informacje

San Benedetto del Tronto to urokliwe nadmorskie miasto położone w południowei części Marche. Znajduje się w prowincji Ascoli Piceno, około 90 km na południe od stolicy regionu Ankony. Można tu łatwo dojechać samochodem, korzystając z autostrady A14, oraz pociągiem, dzięki dobrze rozwiniętym połączeniom kolejowym z większymi miastami Włoch.

San Benedetto del Tronto słynie przede wszystkim ze swoich pięknych plaż z drobnym piaskiem oraz z bogatej tradycji rybackiej. Miasto jest również znane jako serce Riwiery Palmowej (Riviera delle Palme), dzięki tysiącom palm zdobiących jego nadmorską promenadę. Dodatkowym atutem jest urokliwe stare miasto, liczne restauracje serwujące świeże owoce morza oraz różnorodne atrakcje kulturalne i przyrodnicze, które przyciągają turystów (w Marche jest ich chyba najwięcej właśnie tutaj oraz na jeszcze piękniejszych plażach w okolicach Sirolo).

Ciekawostki o San Benedetto del Tronto

Jedna z ciekawostek wiąże się z narodzinami San Benedetto del Tronto. Powstanie miasta bierze początek z legendy o odnalezieniu szczątków rzymskiego żołnierza imieniem Benedetto, który odmówił wyrzeczenia się swojej wiary chrześcijańskiej. Został więc stracony i wrzucony do morza. Ciało zostało odnalezione przez rolnika i złożone w zamkniętym miejscu jako relikwie, wokół których zaczęło powstawać kilka chat. Następnie pojawiły się pierwsze gospodarstwa, które dały początek osadzie San Benedetto del Tronto. Według archeologów początki miasta należy przypisywać nie legendzie, a Rzymianom i starożytnemu miastu Alba Picena, położonemu na prawym brzegu potoku Albula.

W mieście organizowane są targi antyków L’Antico e le Palme, które przyciągają wielbicieli sztuki, historii, designu i przedmiotów kolekcjonerskich. To jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w regionie Marche, zapoczątkowane już w 1994 roku. W ciągu roku organizowane są 4 edycje.

Daty targów antyków w 2024 roku, po publikacji tego wpisu będą to: 28-29-30 czerwca, 23-24-24 sierpnia

Atrakcje San Benedetto del Tronto:

Piaszczysta plaża

Perełką miasta jest oczywiście jego ogromna plaża z jasnym i drobnym piaskiem, która ciągnie się przez około 9 km i kończy w Regionalnym Rezerwacie Przyrody Sentina (🇮🇹 Riserva naturale regionale Sentina) na granicy z miasteczkiem Porto d’Ascoli. Ten rezerwat to idealne miejsce do obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku i cieszenia się nieskażoną przyrodą.

Pomimo dużej liczby kąpielisk, w San Benedetto można znaleźć kilka odcinków plaży publicznej = darmowej, skoncentrowanych głównie na końcach długiego i piaszczystego wybrzeża. Morze w San Benedetto w pobliżu brzegu jest raczej płytkie, przez co będzie odpowiednie również dla dzieci kochających kąpiele.

San Benedetto regularnie co roku przyznawane jest specjalne wyróżnienie – Bandiera blu (🇵🇱 Błękitna Flaga), która świadczy o wysokiej jakości kąpielisk i nadmorskich struktur, zapewniających leżaki, parasole, usługi gastronomiczne itd.

Lungomare (🇵🇱 promenada) z tysiącami palm

Nadmorska promenada jest prawdopodobnie jedną z jego najbardziej znanych i cenionych atrakcji San Benedetto del Tronto. Została stworzona w latach 40. przez ówczesnego inżyniera gminy Luigiego Onoratiego. Ma około 6 km długości i jest uważana za jedną z najładniejszych we Włoszech. Zdobi ją niemal na całej długości ponad 8 tysiący palm różnych gatunków oraz inna charakterystyczna śródziemnomorska roślinność, która zwłaszcza latem dodaje temu miejscu mnóstwo koloru i wakacyjnego klimatu.

Na początku promenady na pewno zauważycie tę charakterystyczną konstrukcję (wysoką na 7 metrów) w w odcieniach błękitu i czerwieni. Widnieją na niej słowa autorstwa włoskiego artysty Ugo Nespolo “Lavorare, lavorare, lavorare… Preferisco il rumore del mare” – 🇵🇱 “Praca, praca, praca… Wolę szum morza”). Napis jest odniesieniem do utworu poety Dino Campana, nawołującego do prawdziwej egzystencji, zwracania większej uwagi na to, co faktycznie ważne i doceniania piękna, jakie nas otacza (w tym chociażby morza 💙). W końcu nie samą pracą człowiek żyje. 😉

Konstrukcja z sympatycznym napisem na samym początku promenady w San Benedetto del Trondo

Lungomare ma oddzielony szeroki chodnik dla pieszych oraz ścieżkę rowerową, przez co jest idealne zarówno na spokojne spacery, jak i bardziej intensywne aktywności sportowe.

Molo Sud & Molo Nord (🇵🇱 Molo południowe & Molo północne)

San Benedetto del Tronto posiada dwa molo: Molo Nord (północne) i Molo Sud (południowe), które rozdziela port miejski. Na relaksujący spacer lepiej nada się molo południowe, które “otwiera” pomnik rybaka patrzącego na horyzont. Mężczyzna dźwiękiem trąbki miał ostrzegać przed niebezpieczeństwem związanym z nadciągającą mgłą lub sztormem. Monumento al Pescatore to jeden z najbardziej znanych i najstarszych pomników w miasteczku, poświęcony historii i ciężkiej pracy rybaków.

Rzeźba rybaka patrzącego na horyzont w San Benedetto del Tronto

Na Molo Sud znajduje się też Museo d’Arte sul Mare (🇵🇱 Muzeum Sztuki Nadmorskiej). Obejmuje ponad 130 rzeźb oraz zjawiskowe murale o tematyce morskiej. Każdego lata obszar ten wciąż wzbogaca się o prace lokalnych i międzynarodowych artystów, którzy biorą udział w projekcie „Scultura Viva” (🇵🇱 dosłownie “żywa rzeźba”). Dzięki niemu molo w San Benedetto przekształciło się już w prawdziwą galerię sztuki pod gołym niebem.

Przykłady rzeźb w Muzeum Sztuki Nadmorskiej
Murale o tematyce morskiej w San Benedetto

Pomiędzy rzeźbami a muralami natkniecie się na pomnik stworzony w latach 90. przez artystę Mario Lupo. Przedstawia on… mewę o imieniu Jonathan Livingston Seagull – bohatera inspirującej noweli “Mewa” autorstwa Richarda Bacha o podążaniu za głosem swojego serca i życiu na własnych zasadach. Ten idealny majestatyczny krąg wznosi się dziesięć metrów w niebo i tworzy piękny spektaklt z otaczającym go błękitem nieba i morza.

Pomnik mewy Jonathana na molo

Il porto & Mercato ittico comunale (🇵🇱 Port rybacki & Miejski targ rybny)

Il porto w San Benedetto del Tronto jest jednym z najważniejszych portów rybackich na wybrzeżu Adriatyku. Spacerując po porcie, można podziwiać malownicze kutry rybackie i poczuć autentyczną atmosferę nadmorskiego miasta. W porcie znajduje się także targ rybny, gdzie kupicie świeże ryby i owoce morza. Za to w budynku targu rybnego od strony przeciwnej do wybrzeża znajduje się Museo del Mare (🇵🇱 Muzeum Morza), które pozwala z bliska poznać historię oraz różne techniki połowu, a także wiele ciekawostek na temat życia morskiego i stylu życia rybaków. Pisałam o tym muzeum w artykule Co robić w regionie Marche z dziećmi.

Port w San Benedetto del Tronto jest jednym z najważniejszych na wybrzeżu Adriatyku

Centro Storico (🇵🇱 Stare Miasto) i Viale Secondo Moretti (🇵🇱 Główna ulica)

Stare Miasto (Centro Storico) zachowało swój historyczny urok, oferując labirynt wąskich uliczek, zabytkowe budynki i urokliwe place. Warto odwiedzić Piazza Piacentini, serce miasta. Zabytkowe kościoły, takie jak Chiesa di San Benedetto Martire, dodają miastu wyjątkowego charakteru.

Główna ulica San Benedetto: Viale Secondo Moretti

Na głównej ulicy San Benedetto znajduje się kolejny ciekawy pomnik autorstwa amerykańskiego rzeźbiarza Marka Kostabi. Opisany jest tymi słowami “Guardare attraverso non è come guardare dentro” – 🇵🇱 “Widzieć na wskroś to nie to samo co patrzeć do wewnątrz”. Postać z otwartym oknem w sercu ma być symbolem ludzkości, która w bezdusznym świecie staje się coraz bardziej anonimowa. Mimo wszystko nie wyrzeka się swojej wyjątkowości i otwiera serce na świat, zapraszajac do głębokiego spojrzenia w duszę każdego człowieka. Gałązka z liśćmi, którą trzyma w dłoni, jest symbolem życia, nadziei, która nie umiera.

Pomnik na głównej ulicy w San Benedetto del Tronto w Marche

Basilica di Santa Maria della Marina / Duomo
(🇵🇱 Katedra San Benedetto del Tronto)

Katedra w San Benedetto del Tronto, początkowo mały kościółek z XVII wieku, została zastąpiona w XIX wieku przez większą bazylikę Santa Maria della Marina, patronkę marynarzy i rybaków. Budowa, inicjowana przez ojca Gioacchino Pizzi, trwała sto lat i zakończyła się w XX wieku. Bazylika, znajdująca się na Piazza Nardone, charakteryzuje się renesansową fasadą z białego trawertynu oraz trzema nawami z marmurowymi i drewnianymi ołtarzami. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się tutaj uroczysta Festa della Madonna della Marina, zakończona zjawiskową procesją na morzu.

Katedra San Benedetto del Tronto | źródło zdjęcia: wikipedia.org

Wieża Torre dei Gualtieri

Torre dei Gualtieri to zabytkowa wieża z XIII wieku, która kiedyś pełniła funkcję strażnicy. Dziś jest doskonałym punktem widokowym, skąd można podziwiać panoramę miasta oraz rozciągający się w dali Adriatyk. Warto wspiąć się na szczyt wieży, aby zrobić niezapomniane zdjęcia i poczuć historyczną atmosferę tego miejsca.

Wieża Torre dei Gualtieri | źródło zdjęcia: www.commons.wikimedia.org, autor: Luigi936

Czego warto spróbować w San Benedetto del Tronto?

No jak to czego? Ryb! 🙂 San Benedetto del Tronto to prawdziwy raj dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza dla tych kochających owoce morza. Warto tu spróbować lokalnych specjałów, które odzwierciedlają bogactwo smaków wybrzeża Marche. Będąc w mieście koniecznie skosztujcie brodetto alla sambenedettese – lokalnej wersji tradycyjnej zupy rybnej, przygotowywanej w części nadmorskiej w niemal całym regionie. Nie można tu też przegapić frittura di pesce, czyli smażonej mieszanki świeżych ryb: najczęściej kalmarów i krewetek. Już kiedyś na blogu polecałam jedno takie miejsce w San Benedetto, które przygotowuje świeżą i naprawdę pyszną fritturę na kilogramy! Sprawdźcie koniecznie, nazywa się Olio Pesce Fritto (jeśli klikniecie w nazwę, przejdziecie do mojego tekstu z poleceniem tego miejsca). Okolice San Benedetto (choć o wiele bardziej niedaleko położone piękne miasto Ascoli Piceno) słyną również z olive ascolane – faszerowanych mięsem, panierowanych i smażonych oliwek. Spotkacie je w menu najczęściej w formie aperitivo lub przystawki. Wszystkie te potrawy najlepiej smakują w towarzystwie lokalnych win, takich jak Verdicchio czy Rosso Piceno.

Frittura di pesce, czyli smazone owoce morza

Przypuszczam, że na wakacjach nad Adriatykiem najdzie Was ochota też na pyszne włoskie gelato! 🙂 Listę sprawdzonych adresów m.in. w samym mieście i prowincji znajdziecie pod tym linkiem.

San Benedetto del Tronto to miejsce w sam raz na letni urlop. Miłośnicy kąpieli w morzu i opalania się mogą cieszyć się długimi, piaszczystymi plażami z doskonałą infrastrukturą turystyczną. Aktywni turyści mogą korzystać m.in. z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych. Dodatkowo, lokalna kuchnia zachwyca świeżymi owocami morza i wyśmienitymi winami z regionu Marche. Byliście już w San Benedetto del Tronto? 🙂

Może zainteresuje Ci się również...

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij