20 pięknych widoków w regionie Marche z podziałem na prowincje

Iwona

W regionie Marche ze znalezieniem pięknych krajobrazów nie będziesz mieć najmniejszego problemu! Bardzo dużo miejsc – w tym nawet malutkich miasteczek – może pochwalić się fantastycznymi widokami – jak nie na Góry Sybillińskie, to na falujące wzgórza lub Adriatyk. Znajdzie się coś dla każdego 🙂

Ciężko było zdecydować się tylko na kilka do poniższej listy z podziałem na prowincję. Ostatecznie dodałam po cztery w każdej z nich, żeby było sprawiedliwie!

PROWINCJA ANKONA
1) Widok na plażę Mezzavalle
2) Sirolo – taras na głównym placu
3) Sassoferrato – dzielnica Castello
4) Offagna i średniowieczna twierdza

PROWINCJA PESARO & URBINO
5) Fossombrone – Ponte della Concordia
6) Gradara – Camminamenti di ronda
7) Parco Naturale & Riviera Monte San Bartolo
8) Panorama na Urbino z fortecy Albornoz

PROWINCJA MACERATA
9) Cingoli – balkon regionu Marche
10) Lago di Fiastra – jezioro w górach
11) Recanati poety Giacomo Leopardi
12) Sarnano – okolice miasteczka na szlaku Cascate Perdute

PROWINCJA ASCOLI PICENO
13) Miasteczko Castel Trosino
14) Kapliczka w skale Eremo di San Marco
15) Grottammare Alta
16) Wybrzeże San Benedetto del Tronto

PROWINCJA FERMO
17) Moresco z Adriatykiem na horyzoncie
18) Kolorowe Torre di Palme
19) Miasteczko Petritoli
20) Panoramiczne drogi

Widoki w prowincji Ankona

1) Widok na plażę Mezzavalle

Plaże w prowincji Ankona są uznawane za najpiękniejsze w całym regionie. Nie można się z tym nie zgodzić! Jedną z nich jest właśnie ta o nazwie Mezzavalle. Zachwycająco wygląda z góry (przy drodze Strada Provinciale 1/Strada provinciale del Conero), gdzie zwykle można zostawić auto: tutaj pozycja na Google Maps.

Zejście w dół na samą plażę wiąże się z nieco wymagającym spacerem po dość stromej ścieżce trwającym około 20 minut. Warto założyć wygodne buty (w klapkach można się łatwiej poślizgnąć) i przemierzać trasę powoli. Mezzavalle nie jest tak wyposażona jak inne plaże wzdłuż wybrzeża. Te dwa czynniki składają się na to, że raczej nie ma tutaj wielkich tłumów. Więcej plażowiczów możecie jednak spotkać w sierpniu, kiedy całe Włochy są na wakacjach 🙂

Widok na Mezzavalle – jedną z plaż Riwiery Conero

2) Sirolo – taras na głównym placu

Miasteczka Sirolo już chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To prawdziwa perełka Riwiery Conero i jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w regionie Marche. Swój urok zawdzięcza nie tylko typowym wąskim, kolorowym uliczkom, wśród których spacer z pysznym gelato to czysta przyjemność. Sirolo to przede wszystkim taras widokowy rozciągający się na całej długości ścisłego centrum. Od północnej strony widać z niego doskonale symbol Marche – wzgórze Monte Conero, a od południowej całe wybrzeże Adriatyku z nadmorskimi miasteczkami.

Na blogu znajdziecie oddzielne artykuły poświęcone dwóm podobnym – i położonym po sąsiedzku – miasteczkom z przepięknym widokiem na morze: Sirolo i Numana (kliknij w nazwę miasteczka, żeby przejść do artykułu).

Widok na wzgórze Monte Conero z miasteczka Sirolo

3) Sassoferrato – dzielnica Castello

Sassoferrato leży na wschodnim zboczu Apeninów, a centrum miasta znajduje się na dwóch poziomach: dzielnica Borgo na wysokości około 310 m n.p.m. i dzielnica Castello na wysokości około 400 m n.p.m., zdominowana przez pozostałości Rocca, potężnej konstrukcji wojskowej z XIV wieku, zbudowanej na polecenie kardynała Albornoza w 1365 roku. To właśnie z tej części miasteczka roztacza się piękny widok na dzielnicę Borgo oraz otaczające okolicę Góry Sybillińskie.

Na terenie Sassoferrato znajduje się starożytne rzymskie miasto Sentinum, teatr słynnej Bitwy Narodów (295 r. p.n.e.), w której Rzymianie zwyciężyli nad Galami i Samnitami. Na tym obszarze archeologicznym widoczne są wciąż brukowane ulice czy pozostałości term.

Sassoferrato – widok z górnej części miasteczka zaraz obok Rocca Albornoz

4) Offagna i średniowieczna twierdza

Offagna niedaleko Ankony to średniowieczne miasteczko, które symbolizuje przede wszystkim imponująca twierdza La Rocca. Została ona zbudowana w połowie XV wieku na ruinach zamku i do dziś jest uważana za jedną z najpiękniejszych budowli obronnych w regionie Marche. Mieści się tu dziś Muzeum Broni Antycznej. Szczyt twierdzy to wyjątkowy punkt widokowy na malowniczy krajobraz całej okolicy, rozciąga się stąd przepiękny widok.

Miasteczko Offagna – widok ze szczytu średniowiecznej twierdzy La Rocca

Widoki w prowincji Pesaro & Urbino

5) Fossombrone – Ponte della Concordia

Miasteczko położone wzdłuż trasy Via Flaminia, która w czasach starożytnych łączyła Rzym z Rimini. Warto tu zobaczyć centrum – w tym główną ulicę Corso Garibaldi oraz piękne kościoły San Filippo neri czy Sant’Agostino.

W Fossombrone nie można jednak przegapić pewnego magicznego miejsca, które przyciąga wielu entuzjastów fotografii ze względu na niezwykły efekt krajobrazowy. To most Ponte della Concordia nad rzeką Metauro pochodzący z 1792 roku. Jest jednym z najbardziej cenionych we Włoszech ze względu na prostotę pojedynczego okrągłego łuku. Zbudowany z kamienia z wąwozu Furlo i pokryty cegłą, został zniszczony w 1944 roku podczas wojny przez Niemców, i odbudowany wiernie z oryginałem już po 3 latach.

Most Ponte della Concordia w miasteczku Fossombrone

Na obrzeżach Fossombrone, w małej wiosce San Lazzaro, znajduje się za to cud natury z innymi pięknymi widokami, wyżłobiony przez tysiąclecia przez rzekę Metauro. Są to Marmitte dei Giganti – fascynujący kanion i ogromne baseny powstałe w wyniku niszczącej siły wody w wąskim, wysokim wąwozie. Najlepiej podziwiać je z mostu Ponte dei Saltelli.

6) Gradara – Camminamenti di ronda

Gradara słynie przede wszystkim z imponującego zamku w samym centrum miasteczka. Budynek ma długą historię sięgającą średniowiecza. Jest znany jako symbol miłości, ponieważ to miejsce, gdzie według legendy żyli kochankowie Paolo i Francesca, których historię opisał sam Dante w Boskiej komedii. Wnętrze zamku posiada jednak również wiele cennych zabytków i jest często odwiedzane przez turystów.

Poza zamkiem Gradara słynie również z pięknej, malowniczej okolicy. Miasteczko położone jest na wzgórzach i oferuje przepiękne widoki obejmujące wieże obronne zamku i pobliskie wzgórza Marche. Zachęcam – szczególnie przy dobrej pogodzie i widoczności – do spaceru po szczytach murów obronnych miasta: 🇮🇹 Camminamenti di ronda.

Widok na wzgórza Marche z Zamku w Gradarze

7) Parco Naturale & Riviera Monte San Bartolo

O Riwierze San Bartolo dopiero co pisałam w ostatnim artykule 12 miejsc, które trzeba zobaczyć w Marche według oficjalnej strony Marche Tourism. Riwiera ta znajduje się na terenie Parku przyrodniczego o ten samej nazwie. Cały ten obszar oferuje przepiękne panoramiczne widoki przede wszystkim na Adriatyk, ale i obszar pełen zieleni na lądzie. Spójrzcie tylko!

Widok na Riwierę San Bartolo w Marche | źródło zdjęcia: www.comune.pesaro.pu.it

8) Panorama na Urbino z fortecy Albornoz

Jeżeli śledzisz mojego bloga lub social media, to pewnie widziałeś/aś już to zdjęcie panoramy Urbino. Jest dla mnie absolutnie przepiękna, dlatego opublikowałam ją już kilkakrotnie 😀

Urbino to jedno z moich ulubionych miast w regionie, które absolutnie zasługuje na wizytę. Jest spokojne, ciche i ciężko tu o tłumy turystów, co stanowi chyba jedną z jego głównych zalet. Największą jest jednak piekne centro storico, czyli ścisłe centrum, które we względu na walory estetyczne i bogatą historię zostało nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Starówkę w całej okazałości i nieco innej perspektywy można za to podziwiać nieco dalej od centrum – na terenie Parco della Resistenza otaczającego fortezę Albornoz z XIV wieku. Ze wzgórza, na którym się znajduje, rozpościera się zachwycająca panorama z charakterystycznym Palazzo Ducale (🇵🇱 Pałacem Książęcym) i renesansową architekturą. To idealne miejsce, żeby zrelaksować się po zwiedzaniu miasta i cieszyć urokiem Urbino i otaczającej przyrody.

Panorama miasta Urbino w Marche z fortecy Albornoz otoczonej Parco della Resistenza
Panorama na Urbino w Marche z Parco della Resistenza

Widoki w prowincji Macerata

9) Cingoli – balkon regionu Marche

Cingoli przydomek “balkonu regionu Marche” zawdzięcza bezkresnej panoramie jaką oferuje na wysokości 631 m.n.p.m. Widać stąd charakterystyczne wzgórza i położone na nich miasteczka aż do Monte Conero, a przy dobrej widoczności nawet wybrzeże Chorwacji! Taras widokowy znajduje się kilka minut pieszo od ścisłego centrum (też wartego wizyty) przy Via Balcone delle Marche.

Taras widokowy w miasteczku Cingoli nazywanym “balkonem regionu Marche”

10) Lago di Fiastra – jezioro w górach

Jezioro Fiastra znajduje się na terenie Parku Narodowego Monti Sibillini. Nazwę zawdzięcza zasilającej je swoimi wodami rzece Fiastrone. Jest bardzo czyste i można się w nim kąpać, dlatego wiele osób latem traktuje je jako alternatywę dla wybrzeża Adriatyku. Nad Fiastrą jest spokojniej niż na plażach w turystycznych miejscowościach, a powietrze – jak to w górach – bardziej rześkie. Można wypożyczyć parasole, leżaki, kajaki i rowery wodne. Polubią to miejsce miłośnicy spacerów i relaksu, choć nie brakuje tu też osób uprawiających nieco bardziej wymagający sport (rower górski, trekking). Bez względu na to co zdecydujecie się robić nad Lago di Fiastra pamiętajcie, że oferuje takie piękne widoki!

Jezioro Fiastra w regionie Marche

11) Recanati poety Giacomo Leopardi

Recanati to małe miasteczko w prowincji Macerata, które słynie przede wszystkim z tego, że urodził się tu filozof i poeta romantyczny Giacomo Leopardi. Zaraz obok jego domu znajduje się wyjątkowy ogród Colle dell’Infinito (🇵🇱 Wzgórze Nieskończoności), w którym poeta spędzał mnóstwo czasu podziwiając piękną panoramę wzgórz Marche oraz gór Monti Sibillini. Piękne widoki wokół Recanati stały się inspiracją dla wielu dzieł artysty.

12) Sarnano – okolice miasteczka na szlaku Cascate Perdute

Sarnano to jedno z miasteczek z listy I borghi più belli delle Marche, czyli tych uważanych za najpiękniejsze w całym regionie. Na odwiedziny na pewno zasługuje średniowieczna starówka. Z wielu jej zaułków wyłania się widok na piękne szczyty Gór Sybillińskich, które od Sarnano dzieli kilka kilometrów.

W pobliżu historycznego centrum miasteczka znajdują się za to trzy małe wodospady, połączone trasą, której nadano nazwę Via delle Cascate Perdute (🇵🇱 Szlak Zaginionych Wodospadów). Jest to całkiem łatwa trasa o długości niespełna 6 km, która zapewni Wam m.in. takie magiczne widoki:

Widoki w prowincji Ascoli Piceno

13) Miasteczko Castel Trosino

Zaledwie kilka kilometrów od historycznego centrum Ascoli Piceno, znajduje się malutkie miasteczko Castel Trosino, położone na szczycie dużego masywu trawertynowego. Dzięki swojemu strategicznj lokalizacji miejscowość była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny i stanowiła jeden z punktów w systemie obronnym okręgu Ascoli zarządzonym przez Karola Wielkiego. Za to w czasach rzymskich miejsce to było znane z wód termalnych, które docierały do Ascoli Piceno przez akwedukty i kanały.

W Castel Trosino można delektować się takim widokiem na pobliskie szczyty niemal w zupełnej ciszy. To chyba dlatego tak zapadł mi on w pamięć!

14) Kapliczka w skale Eremo di San Marco

To dosłownie przyczepiona do skały kapliczka zbudowana z trawertynu, do której prowadzą długie kamienne i efektowne schody. Znajduje się na wzgórzu San Marco około 6 kilometrów od Ascoli Piceno. Widać stąd miasto w całej okazałości. Co ciekawe, kapliczkę można dostrzeć również z głównego placu Ascoli – Piazza del Popolo.

To miejsce kojarzy mi się wyjątkowo pozytywnie. Sprawdź dlaczego TUTAJ. 😀

15) Grottammare Alta

Miasteczko leży na wybrzeżu pomiędzy San Benedetto del Tronto i Cupra Marittima. Dolna część miejscowości oferuje piaszczystą i spokojną plażę. Górna fantastyczne widoki z Adriatykiem na horyzoncie. Znajduje się tu kilka strategicznie położonych restauracji. Wyobraźcie sobie tylko stolik z pysznym włoskim jedzeniem i winem przy balkonie z taką panoramą 🙂

Widok z Grottammare Alta na dolną część miasteczka i Adriatyk

16) Wybrzeże San Benedetto del Tronto

San Benedetto del Tronto oferuje widoki przede wszystkim na Morze Adriatyckie, port z dziesiątkami statków i szerokie plaże, oraz – z racji bycia częścią Riwiery Palmowej – tysiące palm wzdłuż wybrzeża. Za to na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć fragment Museo d’Arte sul Mare (🇵🇱 Muzeum Sztuki Nadmorskiej) na kilometrowym molo położonym dokładnie pomiędzy portem i początkiem plaży. Zostało w nich wyrytych ponad 130 rzeźb! Ciekawe widoki w sam raz na długi spacer!

Museo d’Arte sul Mare (🇵🇱 Muzeum Sztuki Nadmorskiej) na molo w San Benedetto del Tronto

Widoki w prowincji Fermo

17) Moresco z Adriatykiem na horyzoncie

Moresco – malutkie i niepozorne miasteczko z listy I borghi più belli d’Italia. Okazało się zdecydowanie wartym wizyty! Ścisłe centrum obejdziecie spacerkiem w kilkanaście minut, jednak po nim nie odjeżdżajcie eksplorować innych miejscowości. Zatrzymajcie się poza murami i wyjrzyjcie przez balkon! Ta linia na horyzoncie to Adriatyk oddalony w linii prostej od Moresco o jakieś 11 kilometrów.

Z miasteczka Moresco doskonale widać na horyzoncie Morze Adriatyckie

18) Kolorowe Torre di Palme

Torre di Palme – czarujące miasteczko położone na wysokości 104 m.n.p.m, z widokiem na wybrzeże prowincji Fermo, z podobnym klimatem co wspomniane wyżej Grottammare Alta w prowincji Ascoli Piceno. To jedno z tych miejsc, które zwłaszcza latem nabiera ponadprzeciętnego uroku. Znajdziecie tu charakterystyczne wąskie uliczki, terakotowe fasady domów i kwitnące oleandry oraz inne kwiaty, dodające jeszcze więcej kolorów już i tak zjawiskowej panoramie.

Widok z miasteczka Torre di Palme w prowincji Fermo

19) Miasteczko Petritoli

Petritoli to miasteczko słynące od około 10 ostatnich lat ze… ślubów. 🙂 Tak naprawdę bez żadnej konkretnej przyczyny stało się ono popularną metą przede wszystkim wśród zagranicznych turystów na organizowanie przyjęć weselnych. Jedną z największych atrakcji w tej miejscowości jest wieża ratuszowa, z której można podziwać typowy dla regionu Marche krajobraz. Również z uliczek w okolicach centrum wyłania się taka oto panorama ↓ Warto się zatrzymać podczas zwiedzania 🙂

20) Panoramiczne drogi

Zarówno w Fermo jak i pozostałych czterech prowincjach regionu Marche można trafić na takie piękne panoramiczne trasy, wiodące między położonymi na wzgórzach miasteczkami. Krajobraz zmienia się w zależności od pory roku. Dla mnie najpiękniejszy jest chyba latem. Można wtedy trafić na ogromne i intensywnie fioletowe lub żółte pola lawendy czy słoneczników. Aż szkoda się nie zatrzymać, żeby nie uwiecznić podobnej panoramy na zdjęciu!

Który z widoków w naszym regionie zachęcił Was najbardziej? A może Wy już odkryliście już podczas wizyty tutaj wyjątkowe i warte zapamiętania miejsce ofertujące ciekawą perspektywę na Adriatyk, Góry Sybillińskie lub wzgórza Marche? Dajcie znać zostawiając komentarz lub wiadomość na mailu lub w social mediach. 🙂

Może zainteresuje Ci się również...

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij