W tym artykule znajdziecie listę miejsc wartych odwiedzenia polecanych przez Marche Tourism – oficjalną stronę internetową poświęcona informacjom oraz promocji turystyki w regionie Marche.
- Urbino – renesansowe “miasto idealne”, dom Rafaela Santi
- Ankona – stolica regionu z historią sięgającą 2400 lat
- Riviera del Conero – 16 lokalizacji z plażami, miasteczkami, zielenią i kulturą
- Ascoli Piceno – miasto średniowiecznych turniejów, z jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech
- Fermo – miasto z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich
- Grotte di Frasassi – spektakularny podziemny system jaskiń krasowych
- Macerata – historyczne miasto z teatrem Sferisterio, w którym opera gra pierwsze skrzypce
- Pesaro – Włoska Stolica Kultury 2024 na wybrzeżu Adriatyku
- Loreto, Recanati i Wzgórze Nieskończoności – duchowość Marche i poezja Giacomo Leopardi
- Riviera delle Palme – tysiące palm i zapach morza
- Riviera di San Bartolo – piękne plaże w otoczeniu zieleni
- Monti Sibillini – góry, które pokazują inną duszę o każdej porze roku
1. Urbino – renesansowe “miasto idealne”, dom Rafaela Santi
Urbino to jedno z najważniejszych ośrodków włoskiego renesansu, którego dziedzictwo architektoniczne jest w pełni zachowane do dziś. Od 1998 roku jego historyczne centrum widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu jeden z najstarszych i najważniejszych uniwersytetów w Europie – Università degli Studi di Urbino Carlo Bo, założony w 1506 roku.
Co zobaczyć w Urbino
Jednym z najciekawszych przykładów architektonicznych i artystycznych całego włoskiego renesansu w mieście jest Pałac Książecy (🇮🇹 Palazzo Ducale). Pałac jest dziś siedzibą Galleria Nazionale delle Marche. Wspaniała oprawa wnętrza mieści jedną z najpiękniejszych i najważniejszych kolekcji sztuki włoskiego renesansu. Znajdują się tu wspaniałe obrazy takich artystów jak Rafael czy Piero della Francesca, Paolo Uccello, Tycjan i Melozzo da Forlì.
Wewnątrz Palazzo Ducale znajduje się też wyjątkowy gabinet księcia Federico da Montefeltro, który panował w Urbino w latach 1444-1482. Składa się niemal w całości z wyrzeźbionych ręcznie drewnianych paneli, które przedstawiają epizody z życia codziennego Montefeltro. Całość robi ogromne wrażenie.
Inne ciekawe miejsca w mieście to m.in.
- Dom-Muzeum Rafaela Sanzio, w którym mieszkał słynny malarz;
- Duomo di Urbino – katedra zbudowana w stylu neoklasycystycznym, w której znajdują się niektóre obrazy Federico Barocci, oraz przylegające do niej Muzeum Diecezjalne Albani;
- Oratorium San Giovanni, w którym można podziwiać imponujący cykl fresków namalowanych przez braci Lorenzo i Jacopo Salimbeni z San Severino Marche w latach 1415-1416;
- Oratorium św. Józefa, w którym znajduje się kompleks rzeźb przedstawiający Narodzenie Chrystusa, dzieło Federico Brandaniego oraz cenne dekoracje i dzieła sztuki z pierwszej połowy XVIII wieku, dzięki zleceniom i darowiznom różnych członków rodziny Albani;
- Forteca Albornoz z XIV wieku otoczona pięknym Parco della Resistenza (dziś siedziba biblioteki publicznej).To stąd można podziwiać najpiękniejszy widok na centrum Urbino i okolice.
Co zjeść w Urbino
Wśród lokalnych specjalności znajduje się Casciotta d’Urbino DOP – ser produkowany od XVI wieku, który ponoć uwielbiał sam Michał Anioł. Bardzo smaczna jest również crescia sfogliata – rodzaj placka podobny do piadiny, który spożywa się na gorąco z kiełbasą lub wędliną i warzywami i serem.
Na blogu znajdziecie artykuł w całości poświęcony Urbino, zostawiam link: Urbino – “idealne miasto” włoskiego renesansu
2. Ankona – stolica regionu z historią sięgającą 2400 lat
Ankona – stolica regionu, leży na środkowym wybrzeżu Adriatyku, na cyplu utworzonym przez północne zbocza Monte Conero. Ten cypel utworzył Zatokę Ankońską, której wewnętrzna część to jeden z najważniejszych portów wschodniego wybrzeża Włoch.
Co zobaczyć w Ankonie
Najbardziej reprezentatywnym zabytkiem Ankony jest katedra San Ciriaco, wspaniała romańsko-gotycka bazylika z elementami bizantyjskimi, zbudowana na fundamentach italskiej świątyni z IV wieku p.n.e. i późniejszego kościoła wczesnochrześcijańskiego.
Do interesujących miejsc należą również:
- kościół Santa Maria della Piazza, arcydzieło sztuki romańskiej, charakteryzujące się fasadą z małymi łukami i symbolicznymi postaciami wyrzeźbionymi wokół portalu;
- Łuk Trajana, rzymski łuk wzniesiony w I wieku naszej ery;
- kościół San Francesco alle Piazza, romański kościół zbudowany w I wieku naszej ery;
- Mole Vanvitelliana, wspaniała pięciokątna sztuczna wyspa w porcie, zbudowana według projektu papieskiego architekta Luigi Vanvitelli;
- Pinacoteca Comunale, w której znajdują się między innymi dzieła Carlo Crivellego, Tycjana, Lorenzo Lotto i Guercino;
- Museo Archeologico Nazionale delle Marche, które dokumentuje historię regionu Marche;
- Muzeum Dotykowe Omero, jedno z niewielu na świecie i jedyne we Włoszech, które pozwala również osobom niedowidzącym na kontakt ze sztuką poprzez dotykanie naturalnej wielkości gipsowych odlewów słynnych rzeźb, modeli architektonicznych słynnych zabytków, a także znalezisk archeologicznych i oryginalnych rzeźb współczesnych artystów;
- Il Passetto – plaża miejska (zdjęcie w nagłówku tekstu pochodzi właśnie stamtąd).
Co zjeść w Ankonie
Najpopularniejsze dania to sztokfisz all’anconitana i brodetto, typowa zupa rybna. W Ankonie i okolicach warto też spróbować dań z moscioli – dzikimi małżami, które można znaleźć tylko na obszarze Riwiery Conero w Marche.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym co zobaczyć w stolicy regionu Marche, zapraszam do przeczytania artykułu: Ankona – miasto, w którym wschodzi i zachodzi słońce. Co warto zwiedzić w stolicy regionu Marche?
3. Riviera del Conero – 16 lokalizacji z plażami, miasteczkami, zielenią i kulturą
Riwiera Conero to wysoki, skalisty odcinek wybrzeża nad Morzem Adriatyckim, który biegnie od portu w Ankonie do portu w Numanie. Swoją nazwę wzięła od wzgórza Monte Conero, który tworzy cypel o tej samej nazwie z widokiem na morze, bogaty w zatoczki i małe skaliste lub kamieniste plaże. Całe terytorium jest chronione przez Regionalny Park Przyrody Conero.
Riwiera charakteryzuje się wysokim, poszarpanym i skalistym wybrzeżem. Obszar ten tworzą cztery gminy: Ankona, Sirolo, Numana (obejmuje cypel Conero i wybrzeże) oraz Camerano po wewnętrznej stronie wzgórza Conero.
Pod Monte Conero znajduje się cała seria białych żwirowych plaż, zatok, jaskiń morskich i lasów z widokiem na Adriatyk. O kilku najpiękniejszych plażach z obszaru Riwiery Conero przeczytacie w tym artykule: Najpiękniejsze plaże regionu Marche.
4. Ascoli Piceno – miasto średniowiecznych turniejów, z jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech
Historyczne centrum Ascoli Piceno jest zbudowane prawie w całości z trawertynu i jest jednym z najbardziej podziwianych w regionie i środkowych Włoszech ze względu na swoje bogactwo artystyczne i architektoniczne. Zachowało się w nim kilka historycznych wież i dzwonnic, dlatego też nazywane jest miastem stu wież.
Co zobaczyć w Ascoli Piceno
Centralnym punktem miasta jest renesansowy Piazza del Popolo, przy którym znajduje się kilka ważnych budynków, w tym XIII-wieczny Palazzo dei Capitani del Popolo, dziś siedziba władz miejskich, zabytkowa kawiarnia Meletti oraz kościół San Francesco, nad którym góruje Loggia dei Mercanti, elegancki budynek z 1513 roku.
Kolejną elegancką przestrzenią miejską jest Piazza Arringo, najstarszy plac w Ascoli, na którym znajduje się kilka bardzo interesujących budynków: średniowieczne baptysterium San Giovanni, katedra Sant’Emidio, w której znajduje się krypta poświęcona patronowi miasta świętemu Emidiuszowi i duży poliptyk Sant’Emidio autorstwa Carlo Crivelli, podpisany i datowany na 1473 r. Po przeciwnej stronie placu znajduje się XVII-wieczna fasada Palazzo Panichi, w którym mieści się Państwowe Muzeum Archeologiczne.
Więcej o tym co zobaczyć w Ascoli przeczytacie tutaj: Ascoli Piceno – miasto trawertynu, 100 wież i… panierowanych oliwek
Co zjeść i wypić w Ascoli Piceno?
Dania, które najbardziej reprezentuje lokalną kuchnię to przede wszystkim olive ascolane. To delikatne zielone oliwki, które po wypestkowaniu i wypełnieniu miękką mieszanką mięsną są panierowane i smażone. Głównym składnikiem jest tenera ascolana, lokalna oliwka o owalnym kształcie i delikatnym, słodkim miąższu.
Najbardziej znanym napojem alkoholowym jest anisetta, likier wytwarzany z zielonego anyżu (🇮🇹 anice). Obszar Ascoli jest również znany z produkcji wina Rosso Piceno, Falerio i vino cotto, uzyskiwanego z koncentracji moszczu (świeżo wyciśniętego sok, zawierającego skórki, nasiona i łodyżki owoców) poprzez gotowanie.
5. Fermo – miasto z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich
Fermo wznosi się na szczycie i na zboczach Colle Sàbulo, zwanego tak od czasów starożytnych Rzymian. Miasto jest dziś podzielone na dwie części: nową oeaz historyczną, która wyrosła wokół i na szczycie wzgórza Sabulo, która przez wieki zachowała się w niemal nienaruszonym stanie.
Co zobaczyć w Fermo
Sercem miasta jest renesansowy Piazza del Popolo, dawniej Piazza Grande, przy którym znajduje się XVI-wieczny Palazzo dei Priori – siedziba Galeria Sztuki Obywatelskiej (z ważnymi obrazami ze szkół weneckiej i Marche, a także „Szopką Bożonarodzeniową” Rubensa) i Sala Mappamondo (która wzięła swoją nazwę od globusa narysowanego przez kartografa Moroncellego z Fabriano w 1713 r.). Wokół placu znajdują się inne budynki warte uwagi: Palazzo degli Studi, w którym mieści się biblioteka miejska „Spezioli”, jedna z najważniejszych we Włoszech, oraz Pałac Apostolski, zbudowany w 1532 r. jako rezydencja namiestników i legatów papieskich. W Fermo mieści się bardzo cenny teatr historyczny, Teatro dell’Aquila, który zalicza się do najbardziej imponujących teatrów XVIII wieku w Marche.
Dowodami na to, że historia Fermo sięga czasów rzymskich są cysterny, podziemne dzieło budowlane z epoki augustowskiej (40 r. n.e.), o powierzchni około 2000 metrów kwadratowych, zrealizowane w celu gromadzenia wody na użytek całego miasta.
Wspinając się na szczyt wzgórza Girfalco, dociera się do katedry, w której zachowała się wspaniała romańsko-gotycka fasada z 1227 roku. Ten budynek sakralny to po Piazza del Popolo chyba najbardziej charakterystyczny budynek Fermo.
Czego spróbować w Fermo
Najbardziej znanymi typowymi produktami Fermo są ser caciotta del Fermo, wędlina ciauscolo (będzie o niej mowa niżej w zakładce MACERATA) i vino cotto.
6. Grotte di Frasassi – spektakularny podziemny system jaskiń krasowych
Jaskinie Frasassi to podziemne jaskinie krasowe znajdujące się na terenie Regionalnego Parku Przyrodniczego Gola della Rossa e di Frasassi w gminie Genga, w prowincji Ankona. Odkrycie jaskiń Frasassi datuje się na 25 września 1971 r. przez grupę speleologiczną CAI z Ankony. Wewnątrz jaskiń krasowych można podziwiać naturalne rzeźby utworzone przez warstwowanie wapienia w ciągu 190 milionów lat dzięki pracy wody i skał. Woda, przepływając przez wapień, rozpuszcza go i spadając na ziemię tworzy konkrecje o znacznych rozmiarach i ciekawych kształtach. Dzielą się one na stalaktyty (schodzące z sufitu jaskiń) i stalagmity (kolumny “rosnące” od dołu w górę). Formy niektórych naturalnych tworów pobudziły wyobraźnię odkrywców jaskiń, którzy nadali im nawet nazwy. I tak w Jaskiniach Frasassi można natknąć się m.in. niedźwiedzia, miecz Damoklesa, salę świec, zamek czarownic.
Więcej informacji o tym co znajdziecie w Jaskiniach i jak przygotować się do ich zwiedzania przeczytacie w oddzielnym artykule na blogu: Grotte di Frasassi – zjawiskowy system jaskiń krasowych w regionie Marche
7. Macerata – historyczne miasto z teatrem Sferisterio, w którym opera gra pierwsze skrzypce
Stolica jednej z pięciu prowincji Marche o tej samej nazwie. Szczyci się jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie Università degli Studi di Macerata, założonym w 1290 roku.
Co zobaczyć w Maceracie
Jednym z najbardziej reprezentatywnych zabytków miasta jest Sferisterio – teatr na świeżym powietrzu zaprojektowany przez Ireneo Aleandri. Stanowi wspaniały przykład architektury neoklasycznej, który każdego lata gości prestiżowy Macerata Opera Festival. W samym sercu miasta znajduje się XVIII-wieczny Palazzo Buonaccorsi, obecnie siedziba kolekcji sztuki starożytnej i współczesnej oraz muzeum powozów. Warto go odwiedzić chociażby ze względu na przepiękną Sala dell’Eneide (🇵🇱 Sala Eneidy).
W historycznym centrum znajdują się też inne budynki warte zobaczenia, wśród których m.in.
- Palazzo Comunale, z neoklasycystyczną fasadą;
- Duomo, zbudowany w latach 1771-90 według projektu Cosimo Morelli na miejscu wcześniejszego kościoła;
- Torre Civica z rekonstrukcja zegara astronomicznego, zbudowanego w 1569 r. przez braci Ranieri z Reggio Emilia, który dwa razy dziennie oferuje spektakl karuzeli anioła i Trzech Mędrców kłaniających się Matce Boskiej umieszczonej w niszy nad tarczą zegara;
- Teatr Lauro Rossi zbudowany z inicjatywy szlachciców z Maceraty w 1767 roku;
- Katedra NMP Matki Miłosierdzia – jedna z najmniejszych katedr na świecie.
Co jeszcze warto zobaczyć w Maceracie? Gotową listę znajdziecie w tym artykule: Co zobaczyć w stolicy prowincji Macerata w Marche?
Co zjeść w Maceracie
Typowym daniem Maceraty i całej prowincji jest bez dwóch zdań vincisgrassi – rodzaj zapiekanej lasagne.
Wśród tradycyjnych dań w Maceracie powszechne są głównie potrawy mięsne, w tym m.in. coniglio in porchetta (🇵🇱 królik w pieczeni porchetta), pollo in potacchio (in potacchio – metoda przyrządzania potraw z wykorzystaniem oliwy, czosnku, rozmarynu, dzikiego kopru i wina). Oprócz tego warto tutaj spróbować wędliny ciauscolo o miękkiej konstystencji, którą rozsmarowuje się na chlebie.
8. Pesaro – Włoska Stolica Kultury 2024 na wybrzeżu Adriatyku
Pesaro to nadmorski kurort położony między dwoma nadmorskimi wzgórzami: Monte Ardizio na wschodzie i południowym wschodzie oraz Monte San Bartolo na zachodzie i północnym zachodzie, od którego pochodzi nazwa Parku Naturalnego Monte San Bartolo. Pesaro oferuje ponad 7 kilometrów piaszczystych plaż i blisko 11 tysięcy miejsc noclegowych dla turystów.
Co zobaczyć w Pesaro
Budynki architektury sakralnej obejmują: katedrę Basilica Cattedrale Santa Maria Assunta wzniesioną na pozostałościach późnego rzymskiego budynku; kościół Sant’Agostino, który zachowuje niezwykły gotycko-wenecki portal na fasadzie i ważne dzieła wewnątrz; Sanktuarium Madonna delle Grazie, zbudowane w XIII wieku przez rodzinę Malatesta i przebudowane w stylu barokowym. Oprócz tego w Pesaro warto zobaczyć:
- Casa Rossini, w którym znajdują się materiały dokumentalne, w tym druki i pamiątki związane z życiem i twórczością wielkiego kompozytora Gioachino Rossini urodzonego właśnie w Pesaro; Museo Nazionale Rossini, które opowiada o życiu artysty;
- Teatro Rossini, gdzie co roku w sierpniu odbywa się festiwal muzyki operowej Rossini Opera Festival;
- La Sfera Grande – jeden z symboli miasta autorstwa Arnaldo Pomodoro;
- Muzea miejskie Pesaro w Palazzo Mosca – z ciekawą stąłą kolekcją, licznymi wydarzeniami i wystawami czasowymi;
Warto wiedzieć, że Pesaro to jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom włoskich miast. Istnieje mnóstwo ścieżek rowerowych, które łączy wspólna nazwa: Bicipolitana. To trasa oznaczona znakami i kolorami, zarezerwowana dla rowerzystów łącząca różne części miasta.
Co zjeść w Pesaro
Gastronomicznym “klejnotem” jest Pizza Rossini z… jajkiem i majonezem. Podstawą jest prosta margherita z sosem pomidorowym, do której dodaje się gotowane jajka i ręcznie robiony majonez. Brzmi dziwnie, ale smakuje wybornie! Wśród tradycyjnych potraw warto też wymienić cappelletti alla pesarese, przygotowywane w bulionie; tagliatelle i cannelloni alla Rossini – danie ze świeżego makaronu (z grzybami i truflą) poświęcone wielkiemu kompozytorowi.
9. Loreto, Recanati i Wzgórze Nieskończoności – duchowość Marche i poezja Giacomo Leopardi
Recanati – miasto poety Giacomo Leopardi
Położone w centrum regionu Marche, w strategicznym miejscu, pomiędzy wybrzeżem a górami, Recanati oferuje przepiękną panoramę na okolicę. Tutaj urodzili się: Giacomo Leopardi, jeden z najwybitniejszych poetów literatury włoskiej i Beniamino Gigli, znany śpiewak operowy. Recanati zostało nominowane do Włoskiej Stolicy Kultury 2018.
Wśród głównych atrakcji turystycznych wyróżniają się miejsca związane z najsłynniejszym poetą w miasteczku. Są to m.in. mały plac “Sabato del villaggio”, nad którym góruje XVIII-wieczny Palazzo Leopardi, miejsce urodzenia poety, w którym mieści się cenna biblioteka zawierająca ponad 20 000 woluminów. Zaraz za nim znajduje się ogród Colle dell’Infinito (🇵🇱 Wzgórze Nieskończoności), który stał się inspiracją licznych dzieł Leopardi, i w którym poeta spędzał długie godziny na podziwianiu widoku na wzgórza Marche i Monti Sibillini. Również główny plac w mieście nosi imię artysty: Piazza Leopardi.
Loreto i Sanktuarium Świętego Domku
Loreto położone na szczycie jednego z licznych wzgórz Marche to nie tylko jeden z głównych celów pielgrzymek wiernych z całego świata, ale także miasteczko z pięknym widokiem na wybrzeże Adriatyku.
Loreto kryje jeden z najważniejszych skarbów chrześcijaństwa: Święty Dom Marii z Nazaretu. Według legendy to aniołowie w XIII wieku przenieśli go z Palestyny do Loreto. Bardziej realistyczna wersja mówi, że transportem Domku zajęła się bogata rodzina kupiecka De Angelis z Bizancjum, aby uchronić go przed zniszczeniem. Wewnątrz Świętego Domu znajduje się również cenna statua Madonny z Loreto wyrzeźbiona w cedrze libańskim e jej ciemny o ciemnym kolorze, który uczynił ją sławną (nazywana jest także Czarną Madonną).
Loreto poświęciłam na blogu oddzielny artykuł. Przeczytacie go pod tym linkiem: Co zobaczyć w miasteczku Loreto?
10. Riviera delle Palme – tysiące palm i zapach morza
Południowa część wybrzeża Marche znana jako Riwiera Palmowa, ze względu na bogatą roślinność tropikalną, której sprzyja łagodny klimat. Obejmuje terytoria gmin Ascoli Piceno, w tym m.in. Cupra Marittima, Grottammare i San Benedetto del Tronto. Riviera stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych w regionie Marche, dzięki szerokim piaszczystym plażom otoczonym fascynującym tłem tysięcy palm i oleandrów, tworzących ciekawą egzotyczną scenerię. 🙂 Dostęp pomiędzy miasteczkami Riwiery ułatwia malowniczo położona ścieżka rowerowa oferująca z jednej strony widok na błękitne morze, z drugiej na zieleń, palmy i intensywnie różowe oleandry.
11. Riviera di San Bartolo – piękne plaże w otoczeniu zieleni
Ta riwiera powstała dopiero w… 2021 roku z pomysłu trzech przedsiębiorczych burmistrzów miast Pesaro, Gabicce Mare i Gradary, którzy postanowili rozsławić to niezwykłe terytorium dzięki wspólnej promocji.
Góra San Bartolo to pierwsze wzniesienie na wybrzeżu Adriatyku od Triestu w dół. Tutaj kończy się Nizina Padańska i zaczyna się region Marche. Ten niewielki cypel w prowincji Pesaro i Urbino jest regionalnym parkiem przyrody od 1994 roku, a od kilku lat również centrum nowej riwiery ze wspaniałą panoramą o licznych odcieniach zieleni i błękitu. Ląd i morze łączą się tu w wyjątkowy spektakl dzięki różnorodności biologicznej tego obszaru chronionego, w którym obecność człowieka (z licznymi uprawami m.in. winorośli czy drzewek owocowych) jest w harmonii i równowadze ze środowiskiem.
Riwiera San Bartolo charakteryzuje się m.in. wysokim odcinkiem wybrzeża, w dużej mierze reprezentowanym przez klify, rzadkie na całym Adriatyku. Kolejna część chronionego terytorium składa się z wiejskiego krajobrazu, który do lat pięćdziesiątych XX wieku był aktywnie uprawiany nawet w miejscach, które dziś są nie do pomyślenia. Riviera obejmuje oczywiście część wybrzeża, w tym piękną Baia Flamina (szeroką i dobrze wyposażoną plażę z bardzo drobnym piaskiem) i Gabicce Mare. Zatrzymując się tu na wakacje oprócz korzystania ze słońca na wybrzeżu Adriatyku, można też pozwiedzać okoliczne urocze miasteczka takie jak Gradara czy Fiorenzuola di Focara – oba na liście najpiękniejszych miasteczek Włoch, czyli I borghi più belli d’Italia.
12. Monti Sibillini – góry, które pokazują inną duszę o każdej porze roku
Park Narodowy Monti Sibillini to chroniony obszar naturalny, który chroni masyw górski o tej samej nazwie, rozciągający się między regionami Marche i Umbria, podzielony na cztery prowincje: Ascoli Piceno, Fermo, Macerata i Perugia. Obszar Monti Sibillini wchodzi w skład Parku Narodowego Monti Sibillini. Najwyższym szczytem jest Monte Vettore o wysokości 2476 m.n.p.m.
Parco Nazionale dei Monti Sibillini obejmuje 70 tysięcy hektarów na przeważnie górzystym terenie. Dominującym krajobrazem jest wapienny masyw łańcucha Apeninów. Góry oferują spektakularne krajobrazy o każdej porze roku, ale to chyba jesienią wyglądają najbardziej magicznie dzięki licznym gatunkom drzew, których liście barwią ten obszar Marche na żółto, złoto i pomarańczowo. Są to m.in. kasztanowce, klony czy buki (zobaczcie przykład zdjęcia z lasu bukowego Canfaito tutaj).
Na terytorium parku nie brakuje dobrze oznakowanych ścieżek, którymi można podążać pieszo lub na rowerze górskim. Charakterystyka tego obszaru, pomiędzy dolinami, wzgórzami i szczytami, daje możliwość uprawiania różnych sportów. Na przykład Frontignano Ussita – jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w środkowych Włoszech – oferuje 8 tras zjazdowych, snowpark, tor saneczkowy i bobslejowy.
Do najciekawszych miejsc na obszarze Parku Narodowego Monti Sibillini należą: jezioro Fiastra, jezioro Pilato, płaskowyż Castelluccio di Norcia słynący z okresu kwitnienia w okresie letnim (na styku z Umbrią) czy takie miasteczka jak Visso (prawie kompletnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2016 roku), San Ginesio lub Sarnano (oba na liście I borghi più belli d’Italia).
Kto z Was był już w regionie Marche – co dodalibyście do tej listy? Dajcie znać w komentarzu!
2 komentarze
Całkowicie zgadzam się z autorką, te miejsca naprawdę warto zobaczyć. W Maceracie koniecznie trzeba spróbować pizzy w Pizzeria Lievitaria.
Dziękuję Piotrze! Lievitarię już mi polecało kilka osób, a jeszcze tam nie dotarłam. W weekendy jest zawsze pełen lokal, no ale to tylko potwierdza, że warto 🙂