12 miejsc, które trzeba zobaczyć w Marche według oficjalnej strony Marche Tourism

Iwona

W tym artykule znajdziecie listę miejsc wartych odwiedzenia polecanych przez Marche Tourism – oficjalną stronę internetową poświęcona informacjom oraz promocji turystyki w regionie Marche.

  1. Urbino – renesansowe “miasto idealne”, dom Rafaela Santi
  2. Ankona – stolica regionu z historią sięgającą 2400 lat
  3. Riviera del Conero – 16 lokalizacji z plażami, miasteczkami, zielenią i kulturą
  4. Ascoli Piceno – miasto średniowiecznych turniejów, z jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech
  5. Fermo – miasto z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich
  6. Grotte di Frasassi – spektakularny podziemny system jaskiń krasowych
  7. Macerata – historyczne miasto z teatrem Sferisterio, w którym opera gra pierwsze skrzypce
  8. Pesaro – Włoska Stolica Kultury 2024 na wybrzeżu Adriatyku
  9. Loreto, Recanati i Wzgórze Nieskończoności – duchowość Marche i poezja Giacomo Leopardi
  10. Riviera delle Palme – tysiące palm i zapach morza
  11. Riviera di San Bartolo – piękne plaże w otoczeniu zieleni
  12. Monti Sibillini – góry, które pokazują inną duszę o każdej porze roku

1. Urbino – renesansowe “miasto idealne”, dom Rafaela Santi

Urbino to jedno z najważniejszych ośrodków włoskiego renesansu, którego dziedzictwo architektoniczne jest w pełni zachowane do dziś. Od 1998 roku jego historyczne centrum widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu jeden z najstarszych i najważniejszych uniwersytetów w Europie – Università degli Studi di Urbino Carlo Bo, założony w 1506 roku.

Co zobaczyć w Urbino

Jednym z najciekawszych przykładów architektonicznych i artystycznych całego włoskiego renesansu w mieście jest Pałac Książecy (🇮🇹 Palazzo Ducale). Pałac jest dziś siedzibą Galleria Nazionale delle Marche. Wspaniała oprawa wnętrza mieści jedną z najpiękniejszych i najważniejszych kolekcji sztuki włoskiego renesansu. Znajdują się tu wspaniałe obrazy takich artystów jak Rafael czy Piero della Francesca, Paolo Uccello, Tycjan i Melozzo da Forlì.

Wewnątrz Palazzo Ducale znajduje się też wyjątkowy gabinet księcia Federico da Montefeltro, który panował w Urbino w latach 1444-1482. Składa się niemal w całości z wyrzeźbionych ręcznie drewnianych paneli, które przedstawiają epizody z życia codziennego Montefeltro. Całość robi ogromne wrażenie.

Inne ciekawe miejsca w mieście to m.in.

  • Dom-Muzeum Rafaela Sanzio, w którym mieszkał słynny malarz;
  • Duomo di Urbino – katedra zbudowana w stylu neoklasycystycznym, w której znajdują się niektóre obrazy Federico Barocci, oraz przylegające do niej Muzeum Diecezjalne Albani;
  • Oratorium San Giovanni, w którym można podziwiać imponujący cykl fresków namalowanych przez braci Lorenzo i Jacopo Salimbeni z San Severino Marche w latach 1415-1416;
  • Oratorium św. Józefa, w którym znajduje się kompleks rzeźb przedstawiający Narodzenie Chrystusa, dzieło Federico Brandaniego oraz cenne dekoracje i dzieła sztuki z pierwszej połowy XVIII wieku, dzięki zleceniom i darowiznom różnych członków rodziny Albani;
  • Forteca Albornoz z XIV wieku otoczona pięknym Parco della Resistenza (dziś siedziba biblioteki publicznej).To stąd można podziwiać najpiękniejszy widok na centrum Urbino i okolice.
Panorama miasta Urbino w Marche z fortecy Albornoz otoczonej Parco della Resistenza
Widok na centrum Urbino z Parco della Resistenza

Co zjeść w Urbino

Wśród lokalnych specjalności znajduje się Casciotta d’Urbino DOP – ser produkowany od XVI wieku, który ponoć uwielbiał sam Michał Anioł. Bardzo smaczna jest również crescia sfogliata – rodzaj placka podobny do piadiny, który spożywa się na gorąco z kiełbasą lub wędliną i warzywami i serem.

Na blogu znajdziecie artykuł w całości poświęcony Urbino, zostawiam link: Urbino – “idealne miasto” włoskiego renesansu

2. Ankona – stolica regionu z historią sięgającą 2400 lat

Ankona – stolica regionu, leży na środkowym wybrzeżu Adriatyku, na cyplu utworzonym przez północne zbocza Monte Conero. Ten cypel utworzył Zatokę Ankońską, której wewnętrzna część to jeden z najważniejszych portów wschodniego wybrzeża Włoch.

Co zobaczyć w Ankonie

Najbardziej reprezentatywnym zabytkiem Ankony jest katedra San Ciriaco, wspaniała romańsko-gotycka bazylika z elementami bizantyjskimi, zbudowana na fundamentach italskiej świątyni z IV wieku p.n.e. i późniejszego kościoła wczesnochrześcijańskiego.

Do interesujących miejsc należą również:

  • kościół Santa Maria della Piazza, arcydzieło sztuki romańskiej, charakteryzujące się fasadą z małymi łukami i symbolicznymi postaciami wyrzeźbionymi wokół portalu;
  • Łuk Trajana, rzymski łuk wzniesiony w I wieku naszej ery;
  • kościół San Francesco alle Piazza, romański kościół zbudowany w I wieku naszej ery;
  • Mole Vanvitelliana, wspaniała pięciokątna sztuczna wyspa w porcie, zbudowana według projektu papieskiego architekta Luigi Vanvitelli;
  • Pinacoteca Comunale, w której znajdują się między innymi dzieła Carlo Crivellego, Tycjana, Lorenzo Lotto i Guercino;
  • Museo Archeologico Nazionale delle Marche, które dokumentuje historię regionu Marche;
  • Muzeum Dotykowe Omero, jedno z niewielu na świecie i jedyne we Włoszech, które pozwala również osobom niedowidzącym na kontakt ze sztuką poprzez dotykanie naturalnej wielkości gipsowych odlewów słynnych rzeźb, modeli architektonicznych słynnych zabytków, a także znalezisk archeologicznych i oryginalnych rzeźb współczesnych artystów;
  • Il Passetto – plaża miejska (zdjęcie w nagłówku tekstu pochodzi właśnie stamtąd).
Widok na miasto i port z okolic katedry San Ciriaco na wzgórzu Guasco

Co zjeść w Ankonie

Najpopularniejsze dania to sztokfisz all’anconitana i brodetto, typowa zupa rybna. W Ankonie i okolicach warto też spróbować dań z moscioli – dzikimi małżami, które można znaleźć tylko na obszarze Riwiery Conero w Marche.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym co zobaczyć w stolicy regionu Marche, zapraszam do przeczytania artykułu: Ankona – miasto, w którym wschodzi i zachodzi słońce. Co warto zwiedzić w stolicy regionu Marche?

3. Riviera del Conero – 16 lokalizacji z plażami, miasteczkami, zielenią i kulturą

Riwiera Conero to wysoki, skalisty odcinek wybrzeża nad Morzem Adriatyckim, który biegnie od portu w Ankonie do portu w Numanie. Swoją nazwę wzięła od wzgórza Monte Conero, który tworzy cypel o tej samej nazwie z widokiem na morze, bogaty w zatoczki i małe skaliste lub kamieniste plaże. Całe terytorium jest chronione przez Regionalny Park Przyrody Conero.

Riwiera charakteryzuje się wysokim, poszarpanym i skalistym wybrzeżem. Obszar ten tworzą cztery gminy: Ankona, Sirolo, Numana (obejmuje cypel Conero i wybrzeże) oraz Camerano po wewnętrznej stronie wzgórza Conero.

Pod Monte Conero znajduje się cała seria białych żwirowych plaż, zatok, jaskiń morskich i lasów z widokiem na Adriatyk. O kilku najpiękniejszych plażach z obszaru Riwiery Conero przeczytacie w tym artykule: Najpiękniejsze plaże regionu Marche.

Widok na wzgórze Conero i plażę w miejscowości Numana

4. Ascoli Piceno – miasto średniowiecznych turniejów, z jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech

Historyczne centrum Ascoli Piceno jest zbudowane prawie w całości z trawertynu i jest jednym z najbardziej podziwianych w regionie i środkowych Włoszech ze względu na swoje bogactwo artystyczne i architektoniczne. Zachowało się w nim kilka historycznych wież i dzwonnic, dlatego też nazywane jest miastem stu wież.

Co zobaczyć w Ascoli Piceno

Centralnym punktem miasta jest renesansowy Piazza del Popolo, przy którym znajduje się kilka ważnych budynków, w tym XIII-wieczny Palazzo dei Capitani del Popolo, dziś siedziba władz miejskich, zabytkowa kawiarnia Meletti oraz kościół San Francesco, nad którym góruje Loggia dei Mercanti, elegancki budynek z 1513 roku.

Kolejną elegancką przestrzenią miejską jest Piazza Arringo, najstarszy plac w Ascoli, na którym znajduje się kilka bardzo interesujących budynków: średniowieczne baptysterium San Giovanni, katedra Sant’Emidio, w której znajduje się krypta poświęcona patronowi miasta świętemu Emidiuszowi i duży poliptyk Sant’Emidio autorstwa Carlo Crivelli, podpisany i datowany na 1473 r. Po przeciwnej stronie placu znajduje się XVII-wieczna fasada Palazzo Panichi, w którym mieści się Państwowe Muzeum Archeologiczne.

Wyjątkowy plac Piazza del Popolo w Ascoli Piceno

Więcej o tym co zobaczyć w Ascoli przeczytacie tutaj: Ascoli Piceno – miasto trawertynu, 100 wież i… panierowanych oliwek

Co zjeść i wypić w Ascoli Piceno?

Dania, które najbardziej reprezentuje lokalną kuchnię to przede wszystkim olive ascolane. To delikatne zielone oliwki, które po wypestkowaniu i wypełnieniu miękką mieszanką mięsną są panierowane i smażone. Głównym składnikiem jest tenera ascolana, lokalna oliwka o owalnym kształcie i delikatnym, słodkim miąższu.

Najbardziej znanym napojem alkoholowym jest anisetta, likier wytwarzany z zielonego anyżu (🇮🇹 anice). Obszar Ascoli jest również znany z produkcji wina Rosso Piceno, Falerio i vino cotto, uzyskiwanego z koncentracji moszczu (świeżo wyciśniętego sok, zawierającego skórki, nasiona i łodyżki owoców) poprzez gotowanie.

5. Fermo – miasto z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich

Fermo wznosi się na szczycie i na zboczach Colle Sàbulo, zwanego tak od czasów starożytnych Rzymian. Miasto jest dziś podzielone na dwie części: nową oeaz historyczną, która wyrosła wokół i na szczycie wzgórza Sabulo, która przez wieki zachowała się w niemal nienaruszonym stanie.

Co zobaczyć w Fermo

Sercem miasta jest renesansowy Piazza del Popolo, dawniej Piazza Grande, przy którym znajduje się XVI-wieczny Palazzo dei Priori – siedziba Galeria Sztuki Obywatelskiej (z ważnymi obrazami ze szkół weneckiej i Marche, a także „Szopką Bożonarodzeniową” Rubensa) i Sala Mappamondo (która wzięła swoją nazwę od globusa narysowanego przez kartografa Moroncellego z Fabriano w 1713 r.). Wokół placu znajdują się inne budynki warte uwagi: Palazzo degli Studi, w którym mieści się biblioteka miejska „Spezioli”, jedna z najważniejszych we Włoszech, oraz Pałac Apostolski, zbudowany w 1532 r. jako rezydencja namiestników i legatów papieskich. W Fermo mieści się bardzo cenny teatr historyczny, Teatro dell’Aquila, który zalicza się do najbardziej imponujących teatrów XVIII wieku w Marche.

Dowodami na to, że historia Fermo sięga czasów rzymskich są cysterny, podziemne dzieło budowlane z epoki augustowskiej (40 r. n.e.), o powierzchni około 2000 metrów kwadratowych, zrealizowane w celu gromadzenia wody na użytek całego miasta.

Wspinając się na szczyt wzgórza Girfalco, dociera się do katedry, w której zachowała się wspaniała romańsko-gotycka fasada z 1227 roku. Ten budynek sakralny to po Piazza del Popolo chyba najbardziej charakterystyczny budynek Fermo.

Widok na miasto Fermo w Marche | źródło zdjęcia: www.visitfermo.it

Czego spróbować w Fermo

Najbardziej znanymi typowymi produktami Fermo są ser caciotta del Fermo, wędlina ciauscolo (będzie o niej mowa niżej w zakładce MACERATA) i vino cotto.

6. Grotte di Frasassi – spektakularny podziemny system jaskiń krasowych

Jaskinie Frasassi to podziemne jaskinie krasowe znajdujące się na terenie Regionalnego Parku Przyrodniczego Gola della Rossa e di Frasassi w gminie Genga, w prowincji Ankona. Odkrycie jaskiń Frasassi datuje się na 25 września 1971 r. przez grupę speleologiczną CAI z Ankony. Wewnątrz jaskiń krasowych można podziwiać naturalne rzeźby utworzone przez warstwowanie wapienia w ciągu 190 milionów lat dzięki pracy wody i skał. Woda, przepływając przez wapień, rozpuszcza go i spadając na ziemię tworzy konkrecje o znacznych rozmiarach i ciekawych kształtach. Dzielą się one na stalaktyty (schodzące z sufitu jaskiń) i stalagmity (kolumny “rosnące” od dołu w górę). Formy niektórych naturalnych tworów pobudziły wyobraźnię odkrywców jaskiń, którzy nadali im nawet nazwy. I tak w Jaskiniach Frasassi można natknąć się m.in. niedźwiedzia, miecz Damoklesa, salę świec, zamek czarownic.

Komnata świec – jedna z sal w podziemnym kompleksie Jaskiń Frasassi

Więcej informacji o tym co znajdziecie w Jaskiniach i jak przygotować się do ich zwiedzania przeczytacie w oddzielnym artykule na blogu: Grotte di Frasassi – zjawiskowy system jaskiń krasowych w regionie Marche

7. Macerata – historyczne miasto z teatrem Sferisterio, w którym opera gra pierwsze skrzypce

Stolica jednej z pięciu prowincji Marche o tej samej nazwie. Szczyci się jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie Università degli Studi di Macerata, założonym w 1290 roku.

Co zobaczyć w Maceracie

Jednym z najbardziej reprezentatywnych zabytków miasta jest Sferisterio – teatr na świeżym powietrzu zaprojektowany przez Ireneo Aleandri. Stanowi wspaniały przykład architektury neoklasycznej, który każdego lata gości prestiżowy Macerata Opera Festival. W samym sercu miasta znajduje się XVIII-wieczny Palazzo Buonaccorsi, obecnie siedziba kolekcji sztuki starożytnej i współczesnej oraz muzeum powozów. Warto go odwiedzić chociażby ze względu na przepiękną Sala dell’Eneide (🇵🇱 Sala Eneidy).

W historycznym centrum znajdują się też inne budynki warte zobaczenia, wśród których m.in.

  • Palazzo Comunale, z neoklasycystyczną fasadą;
  • Duomo, zbudowany w latach 1771-90 według projektu Cosimo Morelli na miejscu wcześniejszego kościoła;
  • Torre Civica z rekonstrukcja zegara astronomicznego, zbudowanego w 1569 r. przez braci Ranieri z Reggio Emilia, który dwa razy dziennie oferuje spektakl karuzeli anioła i Trzech Mędrców kłaniających się Matce Boskiej umieszczonej w niszy nad tarczą zegara;
  • Teatr Lauro Rossi zbudowany z inicjatywy szlachciców z Maceraty w 1767 roku;
  • Katedra NMP Matki Miłosierdzia – jedna z najmniejszych katedr na świecie.
Sferisterio w Maceracie, widok z zewnątrz
Sferisterio – charakterystyczny teatr na świeżym powietrzu i symbol miasta Macerata

Co jeszcze warto zobaczyć w Maceracie? Gotową listę znajdziecie w tym artykule: Co zobaczyć w stolicy prowincji Macerata w Marche?

Co zjeść w Maceracie

Typowym daniem Maceraty i całej prowincji jest bez dwóch zdań vincisgrassi – rodzaj zapiekanej lasagne.

Wśród tradycyjnych dań w Maceracie powszechne są głównie potrawy mięsne, w tym m.in. coniglio in porchetta (🇵🇱 królik w pieczeni porchetta), pollo in potacchio (in potacchio – metoda przyrządzania potraw z wykorzystaniem oliwy, czosnku, rozmarynu, dzikiego kopru i wina). Oprócz tego warto tutaj spróbować wędliny ciauscolo o miękkiej konstystencji, którą rozsmarowuje się na chlebie.

8. Pesaro – Włoska Stolica Kultury 2024 na wybrzeżu Adriatyku

Pesaro to nadmorski kurort położony między dwoma nadmorskimi wzgórzami: Monte Ardizio na wschodzie i południowym wschodzie oraz Monte San Bartolo na zachodzie i północnym zachodzie, od którego pochodzi nazwa Parku Naturalnego Monte San Bartolo. Pesaro oferuje ponad 7 kilometrów piaszczystych plaż i blisko 11 tysięcy miejsc noclegowych dla turystów.

Co zobaczyć w Pesaro

Budynki architektury sakralnej obejmują: katedrę Basilica Cattedrale Santa Maria Assunta wzniesioną na pozostałościach późnego rzymskiego budynku; kościół Sant’Agostino, który zachowuje niezwykły gotycko-wenecki portal na fasadzie i ważne dzieła wewnątrz; Sanktuarium Madonna delle Grazie, zbudowane w XIII wieku przez rodzinę Malatesta i przebudowane w stylu barokowym. Oprócz tego w Pesaro warto zobaczyć:

  • Casa Rossini, w którym znajdują się materiały dokumentalne, w tym druki i pamiątki związane z życiem i twórczością wielkiego kompozytora Gioachino Rossini urodzonego właśnie w Pesaro; Museo Nazionale Rossini, które opowiada o życiu artysty;
  • Teatro Rossini, gdzie co roku w sierpniu odbywa się festiwal muzyki operowej Rossini Opera Festival;
  • La Sfera Grande – jeden z symboli miasta autorstwa Arnaldo Pomodoro;
  • Muzea miejskie Pesaro w Palazzo Mosca – z ciekawą stąłą kolekcją, licznymi wydarzeniami i wystawami czasowymi;

Warto wiedzieć, że Pesaro to jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom włoskich miast. Istnieje mnóstwo ścieżek rowerowych, które łączy wspólna nazwa: Bicipolitana. To trasa oznaczona znakami i kolorami, zarezerwowana dla rowerzystów łącząca różne części miasta.

Lungomare w mieście Pesaro w regionie Marche
Promenada w mieście Pesaro w Marche

Co zjeść w Pesaro

Gastronomicznym “klejnotem” jest Pizza Rossini z… jajkiem i majonezem. Podstawą jest prosta margherita z sosem pomidorowym, do której dodaje się gotowane jajka i ręcznie robiony majonez. Brzmi dziwnie, ale smakuje wybornie! Wśród tradycyjnych potraw warto też wymienić cappelletti alla pesarese, przygotowywane w bulionie; tagliatelle i cannelloni alla Rossini – danie ze świeżego makaronu (z grzybami i truflą) poświęcone wielkiemu kompozytorowi.

9. Loreto, Recanati i Wzgórze Nieskończoności – duchowość Marche i poezja Giacomo Leopardi

Recanati – miasto poety Giacomo Leopardi

Położone w centrum regionu Marche, w strategicznym miejscu, pomiędzy wybrzeżem a górami, Recanati oferuje przepiękną panoramę na okolicę. Tutaj urodzili się: Giacomo Leopardi, jeden z najwybitniejszych poetów literatury włoskiej i Beniamino Gigli, znany śpiewak operowy. Recanati zostało nominowane do Włoskiej Stolicy Kultury 2018.

Wśród głównych atrakcji turystycznych wyróżniają się miejsca związane z najsłynniejszym poetą w miasteczku. Są to m.in. mały plac “Sabato del villaggio”, nad którym góruje XVIII-wieczny Palazzo Leopardi, miejsce urodzenia poety, w którym mieści się cenna biblioteka zawierająca ponad 20 000 woluminów. Zaraz za nim znajduje się ogród Colle dell’Infinito (🇵🇱 Wzgórze Nieskończoności), który stał się inspiracją licznych dzieł Leopardi, i w którym poeta spędzał długie godziny na podziwianiu widoku na wzgórza Marche i Monti Sibillini. Również główny plac w mieście nosi imię artysty: Piazza Leopardi.

Piazza Leopardi w miasteczku Recanati w Marche

Loreto i Sanktuarium Świętego Domku

Loreto położone na szczycie jednego z licznych wzgórz Marche to nie tylko jeden z głównych celów pielgrzymek wiernych z całego świata, ale także miasteczko z pięknym widokiem na wybrzeże Adriatyku.

Loreto kryje jeden z najważniejszych skarbów chrześcijaństwa: Święty Dom Marii z Nazaretu. Według legendy to aniołowie w XIII wieku przenieśli go z Palestyny do Loreto. Bardziej realistyczna wersja mówi, że transportem Domku zajęła się bogata rodzina kupiecka De Angelis z Bizancjum, aby uchronić go przed zniszczeniem. Wewnątrz Świętego Domu znajduje się również cenna statua Madonny z Loreto wyrzeźbiona w cedrze libańskim e jej ciemny o ciemnym kolorze, który uczynił ją sławną (nazywana jest także Czarną Madonną).

Bazylika w Loreto, w której wnętrzu znajduje się Święty Domek Maryi z Nazaretu

Loreto poświęciłam na blogu oddzielny artykuł. Przeczytacie go pod tym linkiem: Co zobaczyć w miasteczku Loreto?

10. Riviera delle Palme – tysiące palm i zapach morza

Południowa część wybrzeża Marche znana jako Riwiera Palmowa, ze względu na bogatą roślinność tropikalną, której sprzyja łagodny klimat. Obejmuje terytoria gmin Ascoli Piceno, w tym m.in. Cupra Marittima, Grottammare i San Benedetto del Tronto. Riviera stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych w regionie Marche, dzięki szerokim piaszczystym plażom otoczonym fascynującym tłem tysięcy palm i oleandrów, tworzących ciekawą egzotyczną scenerię. 🙂 Dostęp pomiędzy miasteczkami Riwiery ułatwia malowniczo położona ścieżka rowerowa oferująca z jednej strony widok na błękitne morze, z drugiej na zieleń, palmy i intensywnie różowe oleandry.

Plaza San Benedetto del Tronto-region Marche Wlochy
Plaża w San Benedetto del Tronto | źródło zdjęcia: www.destinazionemarche.it

11. Riviera di San Bartolo – piękne plaże w otoczeniu zieleni

Ta riwiera powstała dopiero w… 2021 roku z pomysłu trzech przedsiębiorczych burmistrzów miast Pesaro, Gabicce Mare i Gradary, którzy postanowili rozsławić to niezwykłe terytorium dzięki wspólnej promocji.

Góra San Bartolo to pierwsze wzniesienie na wybrzeżu Adriatyku od Triestu w dół. Tutaj kończy się Nizina Padańska i zaczyna się region Marche. Ten niewielki cypel w prowincji Pesaro i Urbino jest regionalnym parkiem przyrody od 1994 roku, a od kilku lat również centrum nowej riwiery ze wspaniałą panoramą o licznych odcieniach zieleni i błękitu. Ląd i morze łączą się tu w wyjątkowy spektakl dzięki różnorodności biologicznej tego obszaru chronionego, w którym obecność człowieka (z licznymi uprawami m.in. winorośli czy drzewek owocowych) jest w harmonii i równowadze ze środowiskiem.

Widok na Riwierę San Bartolo w Marche | źródło zdjęcia: www.comune.pesaro.pu.it

Riwiera San Bartolo charakteryzuje się m.in. wysokim odcinkiem wybrzeża, w dużej mierze reprezentowanym przez klify, rzadkie na całym Adriatyku. Kolejna część chronionego terytorium składa się z wiejskiego krajobrazu, który do lat pięćdziesiątych XX wieku był aktywnie uprawiany nawet w miejscach, które dziś są nie do pomyślenia. Riviera obejmuje oczywiście część wybrzeża, w tym piękną Baia Flamina (szeroką i dobrze wyposażoną plażę z bardzo drobnym piaskiem) i Gabicce Mare. Zatrzymując się tu na wakacje oprócz korzystania ze słońca na wybrzeżu Adriatyku, można też pozwiedzać okoliczne urocze miasteczka takie jak Gradara czy Fiorenzuola di Focara – oba na liście najpiękniejszych miasteczek Włoch, czyli I borghi più belli d’Italia.

12. Monti Sibillini – góry, które pokazują inną duszę o każdej porze roku

Park Narodowy Monti Sibillini to chroniony obszar naturalny, który chroni masyw górski o tej samej nazwie, rozciągający się między regionami Marche i Umbria, podzielony na cztery prowincje: Ascoli Piceno, Fermo, Macerata i Perugia. Obszar Monti Sibillini wchodzi w skład Parku Narodowego Monti Sibillini. Najwyższym szczytem jest Monte Vettore o wysokości 2476 m.n.p.m.

Parco Nazionale dei Monti Sibillini obejmuje 70 tysięcy hektarów na przeważnie górzystym terenie. Dominującym krajobrazem jest wapienny masyw łańcucha Apeninów. Góry oferują spektakularne krajobrazy o każdej porze roku, ale to chyba jesienią wyglądają najbardziej magicznie dzięki licznym gatunkom drzew, których liście barwią ten obszar Marche na żółto, złoto i pomarańczowo. Są to m.in. kasztanowce, klony czy buki (zobaczcie przykład zdjęcia z lasu bukowego Canfaito tutaj).

Na terytorium parku nie brakuje dobrze oznakowanych ścieżek, którymi można podążać pieszo lub na rowerze górskim. Charakterystyka tego obszaru, pomiędzy dolinami, wzgórzami i szczytami, daje możliwość uprawiania różnych sportów. Na przykład Frontignano Ussita – jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w środkowych Włoszech – oferuje 8 tras zjazdowych, snowpark, tor saneczkowy i bobslejowy.

Widok z Gór Sybillińskich na okoliczne miasteczka, w oddali przy dobrej widoczności widać Morze Adriatyckie

Do najciekawszych miejsc na obszarze Parku Narodowego Monti Sibillini należą: jezioro Fiastra, jezioro Pilato, płaskowyż Castelluccio di Norcia słynący z okresu kwitnienia w okresie letnim (na styku z Umbrią) czy takie miasteczka jak Visso (prawie kompletnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2016 roku), San Ginesio lub Sarnano (oba na liście I borghi più belli d’Italia).

Kto z Was był już w regionie Marche – co dodalibyście do tej listy? Dajcie znać w komentarzu!

Może zainteresuje Ci się również...

2 komentarze

Piotr 2 kwietnia 2024 - 19:16

Całkowicie zgadzam się z autorką, te miejsca naprawdę warto zobaczyć. W Maceracie koniecznie trzeba spróbować pizzy w Pizzeria Lievitaria.

Odpowiedz
Iwona 2 kwietnia 2024 - 21:06

Dziękuję Piotrze! Lievitarię już mi polecało kilka osób, a jeszcze tam nie dotarłam. W weekendy jest zawsze pełen lokal, no ale to tylko potwierdza, że warto 🙂

Odpowiedz

Skomentuj

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności. Więcej informacji

Ta strona wykorzystuje ciasteczka niezbędne do prawidłowego działania, analizy ruchu na blogu, oraz do działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i plików cookies. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Zamknij